Francja: Prawica górą w drugiej turze wyborów

Francja: Prawica górą w drugiej turze wyborów
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
5 lat temu
PAP / pk

Druga tura wyborów samorządowych odbyła się w niedzielę we Francji. Wybierano władze 101 departamentów. Sondaże exit poll wskazują na dobry wynik konserwatywnej partii UMP byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i jej sojuszników.

Stan posiadania poprawił też zapewne skrajnie prawicowy Front Narodowy, na którego czele stoi Marine Le Pen. Partia ta może zdobyć większość w radach dwóch departamentów; przed wyborami nie miała jej nigdzie.

Największe straty ponieśli rządzący socjaliści prezydenta Francois Hollande'a. Prawdopodobnie utracą mniej więcej połowę z 61 departamentów, w których przed wyborami mieli większość.

UMP i jej sojusznicy zdobyli zapewne 66-70 departamentów - wynika z sondaży exit poll; przed wyborami mieli większość w 41.

W pierwszej turze, 22 marca, UMP i jego sojusznicy - Związek Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz Ruch Demokratyczny (MoDem) - zdobyli 29 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Front Narodowy - 25 proc. Najsłabiej wypadli rządzący socjaliści, którzy uzyskali 22-procentowe poparcie.

Sarkozy podkreślał po pierwszej turze wyborów, że UMP nie wejdzie w "żadne porozumienia polityczne z Frontem Narodowym, ani na szczeblu lokalnym, ani krajowym".

Po zakończeniu drugiej tury, gdy ogłoszone zostały sondaże exit poll, premier Manuel Valls przyznał, że sukces wyborczy odniosła prawica. Zapowiedział zarazem, że rząd będzie kontynuował realizację reform mających poprawić konkurencyjność Francji. Wymienił m.in. nasilenie starań o zwiększenie liczby miejsc pracy.

Sarkozy powiedział natomiast, że sukces prawicy oznacza, iż wyborcy wyraźnie odrzucili politykę prezydenta Hollande'a.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: Prawica górą w drugiej turze wyborów
Komentarze (3)
X
xxy
30 marca 2015, 09:41
Prawica we Francy? Oprócz Frontu Narodowego reszta tam to bandy lewicowe, skrajnie lewicowe i lewackie.
Z
zorro
29 marca 2015, 23:04
A czy we Francji jest jeszcze prawica? Przecież prawica to konserwatyści i katolicy. Tam są tylko liberałowie socjaliści i masoni. Prawica we Francji to historia. Niestety.
L
luchnek
29 marca 2015, 21:34
Dopóki Francuzi nie wybiorą Frontu Narodowego,to będą tak lawirować politycznie i gospodarczo jak Polacy aż się stoczą na dno. Do takiej nędzy doprowadzą ich rządy lewicy i prawicy.

Skomentuj artykuł

Francja: Prawica górą w drugiej turze wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.