Francja: protesty przeciw możliwym dalszym rządom prezydenta Algierii

Francja: protesty przeciw możliwym dalszym rządom prezydenta Algierii
(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / ms

Kilka tysięcy osób pochodzenia algierskiego protestowało w niedzielę w kilku miastach Francji przeciw ubieganiu się o piątą z rzędu kadencję przez prezydenta Algierii Abdelaziza Buteflikę. Według mediów Buteflika w niedzielę zgłosił swą kandydaturę w wyborach.

W Paryżu zebrało się według policji ok. 6 tys. osób, a według organizatorów ok. 10 tys. Kolejny tysiąc protestował w Marsylii na południowym wschodzie Francji, a kilkaset osób uczestniczyło w proteście w Tuluzie na południowym zachodzie.

Jak pisze AFP, wielu protestujących - w większości młodych ludzi - niosło w rękach flagę Algierii lub się w nią owinęło, powiewano również transparentami z napisem "Game over". Francuskie protesty przebiegały w świątecznej atmosferze, kontrastującej z pełną napięcia atmosferą towarzyszącą manifestacjom w samej Algierii.

W kraju tym od ponad tygodnia utrzymują się protesty przeciwko zamiarowi Butefliki ubiegania się o piątą już prezydencką kadencję.

DEON.PL POLECA

W niedzielę o północy upływa termin zgłaszania kandydatur w zaplanowanych na 18 kwietnia wyborach; według lokalnych mediów do godzin popołudniowych zgłoszonych zostało osiem kandydatur, w tym Butefliki, mimo kontynuowanych tego dnia protestów w Algierze i innych miastach.

82-letni Buteflika, który rządzi krajem od 20 lat, od udaru mózgu w 2013 roku rzadko pojawia się publicznie i porusza na wózku inwalidzkim. Algierska opozycja przekonuje, że urzędujący szef państwa nie jest w stanie sprawować władzy, a kraj pod jego rządami boryka się z korupcją, brakiem reform gospodarczych i bardzo wysokim bezrobociem wśród młodych ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: protesty przeciw możliwym dalszym rządom prezydenta Algierii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.