Francja: "Żółte kamizelki" protestowały po raz 21. Tym razem demonstracje przebiegały spokojnie

Francja: "Żółte kamizelki" protestowały po raz 21. Tym razem demonstracje przebiegały spokojnie
(fot. EPA/IAN LANGSDON)
PAP / pch

Uczestnicy ruchu "żółtych kamizelek" w sobotę po raz 21. protestowali na ulicach Paryża i innych francuskich miast przeciwko polityce gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona. Tym razem demonstracje przebiegały spokojnie.

Sobotnia manifestacja była pierwszą po uchyleniu w czwartek przez francuski Trybunał Konstytucyjny przepisu umożliwiającego zakazanie demonstracji każdemu, kto "stanowi szczególne zagrożenie dla porządku publicznego". Ustawa wprowadzająca taki przepis przyjęta została w odpowiedzi na zamieszki towarzyszące cotygodniowym manifestacjom "żółtych kamizelek".
W efekcie według danych ministerstwa spraw wewnętrznych sobotnie protesty były liczniejsze niż przed tygodniem - o godz. 14 w całej Francji demonstrowało ok. 6300 osób, z czego prawie połowa w Paryżu, podczas gdy w poprzednią sobotę liczbę uczestników szacowano na 5800, w tym w stolicy - ok. 1800. Niezależnie od tego, że zdaniem przedstawicieli "żółtych kamizelek" władze za każdym razem zaniżają frekwencję podczas protestów, to i tak są one znacznie skromniejsze niż w pierwszych tygodniach. W sobotę 17 listopada manifestowały - według władz - 282 tysiące osób.
Jak co tydzień uczestnicy domagali się rezygnacji prezydenta Macrona, a także ministra spraw wewnętrznych Christophe'a Castanera, którego obarczają winą za zbytnią brutalność policji podczas poprzednich manifestacji.
W przyszłym tygodniu francuski rząd ma przedstawić wnioski z "wielkiej debaty narodowej", którą prezydent Macron ogłosił w reakcji na protesty "żółtych kamizelek". W jej ramach odbyło się w całej Francji ok. 10 tysięcy spotkań przedstawicieli władz z mieszkańcami, którzy mieli okazję powiedzieć o trapiących ich problemach. Podsumowanie tej debaty liczy ok. 1500 stron.
Jednak według opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka Elabe Francuzi nie mają wielkich nadziei w związku z tą debatą - 68 proc. ankietowanych uważa, że wyrażone przez nich opinie nie zostaną wzięte pod uwagę, a 79 proc. - że debata nie rozwiąże problemów społecznych w kraju.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: "Żółte kamizelki" protestowały po raz 21. Tym razem demonstracje przebiegały spokojnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.