Gracja: Nowy (stary) rząd, kontynuacja reform

Gracja: Nowy (stary) rząd, kontynuacja reform
(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
PAP / psd

Dzień po swoim ponownym zaprzysiężeniu, premier Grecji Aleksis Cipras podał we wtorek późnym wieczorem skład nowego rządu, który według greckich mediów jest wyraźnym sygnałem, że będzie on kontynuował politykę reform i porozumienia z wierzycielami.

Jak poinformowała w telewizji państwowej ERT1 rzeczniczka greckiego rządu, ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 86 mld euro.

Kontynuacja także w resortach spraw zagranicznych i obrony. Szefem greckiej dyplomacji ponownie został Nikos Kodzias, a ministrem obrony - Panos Kammenos z prawicowej partii Niezależnych Greków, koalicyjnego partnera Syrizy premiera Ciprasa.

Już w środę Aleksis Cipras uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE poświęcony kryzysowi migracyjnemu.

Lewicowa Syriza wygrała niedzielne wybory parlamentarne wynikiem 35,46 proc. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywna Nowa Demokracja z 28,10 proc. głosów. Syriza będzie miała 145 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie, gdyż system wyborczy premiuje zwycięzcę dodatkowymi 50 miejscami.

Na trzecim miejscu uplasowała się skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka z prawie 7-procentowym poparciem i 18 miejscami w parlamencie, a na czwartym Niezależni Grecy, którzy mają 10 miejsc. Dzięki ich ponownemu wejściu do koalicji rząd będzie mógł liczyć w parlamencie na poparcie ponad połowy posłów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gracja: Nowy (stary) rząd, kontynuacja reform
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.