Grecja optymistycznie zapowiada koniec recesji

Grecja optymistycznie zapowiada koniec recesji
(fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
Reuters, DPA / PAP / slo

Zrewidowany projekt budżetu Grecji na przyszły rok zakłada niewielki wzrost gospodarczy, wynoszący 0,6 proc. - poinformował w czwartek wiceminister finansów Christos Staikuras, co sygnalizuje koniec utrzymującej się od 2008 roku recesji.

Według Staikurasa również obecna sytuacja ekonomiczna jest nieco korzystniejsza niż spodziewano się wcześniej, gdyż tegoroczny spadek produktu krajowego brutto wyniesie tylko 4 proc., a nie 4,5 proc., jak prognozowano na początku bieżącego roku. Ponadto w 2013 roku zostanie wygospodarowana pierwotna nadwyżka budżetu (tzn. bez kosztów obsługi długu publicznego) w kwocie 812 mln euro czyli ponad dwukrotnie większa od wstępnie zakładanych 344 mln euro. Zawdzięczać to należy wzrostowi wpływów podatkowych.

- Budżet uwzględnia pierwsze pozytywne oznaki dostrzegalne w 2013 roku w rezultacie wielkich poświęceń okazanych przez greckie społeczeństwo. Osiągnięcie wyznaczonych celów w dziedzinie wpływów budżetowych w bieżącym roku, szóstym kolejnym roku recesji, stanowi pozytyw i pozwala na ostrożny, lecz realny optymizm w odniesieniu do następnego roku - powiedział Staikuras.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja optymistycznie zapowiada koniec recesji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.