Grecja: Postęp w rozmowach rządu z bankami

Grecja: Postęp w rozmowach rządu z bankami
(fot. garethr / flickr.com)
9 lat temu
PAP / pz

W rozmowach przedstawicieli sektora bankowego z rządem w Atenach na temat częściowego oddłużenia Grecji nastąpił postęp i będą one kontynuowane w piątek - podał w czwartek Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), który prowadzi negocjacje w imieniu banków.

Dyrektor generalny IIF oraz Jean Lemierre reprezentujący francuską grupę bankową BNP Paribas "odbyli w Atenach owocne rozmowy z premierem Lukasem Papademosem i ministrem finansów Ewangelosem Wenizelosem" - głosi komunikat IIF wydany w Waszyngtonie.

Wcześniej Papademos oświadczył, że dyskusje między greckim rządem a wierzycielami "przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze".

- Nadszedł decydujący moment ostatecznej bitwy - powiedział Wenizelos w greckim parlamencie.

Greckie władze od środy zapowiadają, że są szanse na znalezienia porozumienia z bankami do końca tygodnia. W czwartek źródła rządowe wyraziły w tej sprawie "ostrożny optymizm".

Chodzi o ustalenie z warunków, na jakich banki mają zmniejszyć kwotę swych opiewających na 350 mld euro wierzytelności wobec Grecji o 100 mld euro. UE i MFW ostrzegły, że bez porozumienia o dobrowolnym udziale sektora prywatnego (Private Sector Involvement - PSI) w redukcji greckiego długu, długu tego nie da się ustabilizować i obie instytucje nie udzielą dalszej pomocy.

W ramach drugiego pakietu oprócz redukcji długu o straty pożyczkodawców Grecja ma otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. W zamian kraj zobowiązał się do przyjęcia daleko idących oszczędności.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego są od wtorku w Atenach, by skontrolować realizację warunków otrzymania przez Grecję nowego pakietu pomocowego. Jest on niezbędny dla sfinansowania wykupu greckich obligacji wartości ok. 14,4 mld euro, których wymagalność wypada 20 marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja: Postęp w rozmowach rządu z bankami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.