Grecja: przedterminowe wybory w lutym

Grecja: przedterminowe wybory w lutym
(fot. EPA/PANTELIS SAITAS)
PAP / psd

Dwie główne greckie partie polityczne - PASOK i Nowa Demokracja - uzgodniły w nocy z niedzieli na poniedziałek, że przedterminowe wybory parlamentarne powinny się odbyć 19 lutego przyszłego roku - poinformowało ministerstwo finansów.

Szef tego resortu Ewangelos Wenizelos i jego zastępca Filippos Sachinidis spotkali się z przedstawicielami opozycyjnej Nowej Demokracji, żeby przedyskutować ramy czasowe dla rządu koalicyjnego, w sprawie którego porozumienie osiągnięto w niedzielę wieczorem.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu i lider prawicowej opozycji Antonis Samaras wstępnie uzgodnili w niedzielę utworzenie nowego rządu koalicyjnego. Ustalono, że na czele gabinetu nie stanie Papandreu. Rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek. Według nieoficjalnych informacji, tego dnia ma być desygnowany nowy premier.

Greckie media przewidują, że nowym premierem zostanie Lukas Papademos, były wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Centralnego.

Głównym zadaniem nowego rządu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja: przedterminowe wybory w lutym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.