Grecja przekazała listę proponowanych reform

Grecja przekazała listę proponowanych reform
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Rząd Grecji przekazał w terminie, około północy w nocy z poniedziałku na wtorek, listę planowanych reform gospodarczych - podała we wtorek na Twitterze Komisja Europejska. Przedstawienie propozycji jest warunkiem kontynuowania wsparcia finansowego dla Aten.

We wtorek po południu ma się odbyć telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro, podczas której mają oni zdecydować, czy pomoc finansowa dla zadłużonej Grecji będzie kontynuowana.

Według cytowanych przez agencje źródeł zbliżonych do KE grecki minister finansów Janis Warufakis przekazał listę propozycji szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Komisji Europejskiej, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnego

Przedstawiona przez Grecję lista planowanych reform jest "dostatecznie wyczerpująca, by być zasadnym punktem wyjścia dla pomyślnego zakończenia przeglądu" - oceniły te źródła. Według nich KE jest "zbudowana silnym zobowiązaniem (Grecji) na rzecz walki z unikaniem opodatkowania i korupcją".

Przedstawiając propozycje reform gospodarczych, rząd grecki spełnił pierwszy warunek do dalszego otrzymywania pomocy finansowej.

DEON.PL POLECA

W piątek Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform. Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, Europejski Bank Centralny). Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów.

Pierwotnie pierwsza lista proponowanych przez Ateny reform miała trafić do państw eurogrupy w poniedziałek. Termin ten, bez podania przyczyny, przesunięto jednak na wtorek.

Według przedstawiciela greckich władz, którego Reuter cytował w poniedziałek, na liście znajdą się środki służące opanowaniu "kryzysu humanitarnego" w Grecji, uregulowaniu zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek. Przewidziano też odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami, a także reformy strukturalne mające na celu walkę z uchylaniem się od podatków, zwalczanie korupcji, przemytu paliw, restrukturyzację sektora publicznego i ograniczenie biurokracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja przekazała listę proponowanych reform
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.