Guterres: silna i zjednoczona Europa fundamentem dla silnej ONZ

Guterres: silna i zjednoczona Europa fundamentem dla silnej ONZ
(fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
PAP / sz

Silna i zjednoczona Europa jest fundamentem dla silnej Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział w środę w Parlamencie Europejskim sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Portugalczyk jest pierwszym sekretarzem ONZ z Europy od czasów Austriaka Kurta Waldheima na początku lat 80.

- Silna i zjednoczona Europa jest fundamentem dla silnej i skutecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedział we wtorek, zwracając się do eurodeputowanych.

Jak podkreślił, rosnąca liczba konfliktów, łamanie praw człowieka, zmiany klimatyczne i globalizacja to wyzwania, które wymagają współpracy ONZ i Unii Europejskiej. Wyraził wdzięczność UE za jej udział w rozwoju współpracy i pomocy humanitarnej. - Unia Europejska jest z pewnością projektem na rzecz pokoju, który odniósł największy sukces w historii świata - powiedział. Mówił o problemach, z którymi musi się jednak zmierzyć, wymieniając wojnę w Syrii, migrację, globalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Witając Guterresa, szef Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani przypomniał, że obie organizację powstały po II wojnie światowej, żeby zapewnić pokój i dobrobyt poprzez wielostronną współpracę.

- Razem musimy znaleźć polityczne rozwiązania konfliktów w Syrii, Libii, Jemenie i rozwiązać kwestię Państwa Islamskiego. Razem musimy bronić godności i wolności ludzi, dać perspektywy nowym pokoleniom - zaznaczył.

Guterres pojawił się w Parlamencie Europejskim po raz pierwszy jako sekretarz generalny ONZ. Przejął to stanowisko od Ban Ki Muna na początku stycznia 2017 roku. Od czerwca do grudnia 2005 roku był wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców. W latach 1995-2002 był premierem Portugali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Guterres: silna i zjednoczona Europa fundamentem dla silnej ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.