Guterres wzywa Rosję i Ukrainę do natychmiastowego zmniejszenia napięć

Guterres wzywa Rosję i Ukrainę do natychmiastowego zmniejszenia napięć
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
PAP / pk

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek władze Rosji i Ukrainy, aby zachowały "maksymalną powściągliwość" i unikali dalszej eskalacji napięcia po niedzielnej konfrontacji na Morzu Czarnym - poinformował w komunikacie rzecznik Guterresa.

Sekretarz generalny ONZ wyraził "wielkie zaniepokojenie" incydentem, do którego doszło w pobliżu Półwyspu Krymskiego, w Cieśninie Kerczeńskiej. Guterres zaapelował do "obu stron o wykazanie maksymalnej powściągliwości i podjęcia niezwłocznych kroków w celu opanowania sytuacji i zmniejszenia napięcia".

W niedzielę Rosjanie zaatakowali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej, które płynęły z Odessy do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Do incydentu doszło w pobliżu mostu nad Cieśniną Kerczeńską, zbudowanego przez Rosję po zaanektowaniu Krymu. Według strony ukraińskiej zdarzenie miało miejsce na wodach neutralnych. Moskwa utrzymuje, że Ukraińcy wpłynęli na jej wody terytorialne.

W wyniku ostrzału rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy - podały władze w Kijowie, według których łącznie na pokładach trzech jednostek było 23 marynarzy. Wszyscy oni zostali zatrzymani przez Rosjan, którzy przejęli także ukraińskie okręty.

W związku z zaostrzeniem sytuacji parlament Ukrainy zatwierdził w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o stanie wojennym. Zacznie on obowiązywać od środy. Stan wojenny obejmie obwody przy granicy z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz obwody położone nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Guterres wzywa Rosję i Ukrainę do natychmiastowego zmniejszenia napięć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.