Hiszpania: Chcą uwolnienia twórcy WikiLeaks

Hiszpania: Chcą uwolnienia twórcy WikiLeaks
(fot. EPA/Victor Lerena)
PAP / wab

Setki osób manifestowało w sobotę w Madrycie, domagając się wypuszczenia go z aresztu twórcy portalu WikiLeaks, Juliana Assange, który został zatrzymany w Londynie. Jego ekstradycji domaga się Szwecja, gdzie oskarżony jest o napaść seksualną.

Manifestację zorganizował portal Free WikiLeaks, który zapowiada też protesty w Barcelonie, Sewilli, Walencji i innych miastach.

Demonstranci, którzy zebrali się w Madrycie uważają, że aresztowanie Assange'a umotywowane jest politycznie - pisze BBC News na swym portalu internetowym.

Założyciel WikiLeaks został umieszczony w londyńskim więzieniu śledczym Wandsworth w osobnej, izolowanej celi. Brytyjski sąd odmówił zwolnienia Assange'a za kaucją.

DEON.PL POLECA

Może on korzystać z laptopa, ale bez połączenia z internetem. Jego adwokaci zapewniają, że aresztowanie ich klienta stanowi część zorganizowanego przez "ciemne siły" spisku zmierzającego do "jego uwięzienia".

Sobotnie manifestacje to jedne z jedne pierwszych ulicznych protestów przeciw zatrzymaniu Assange'a, ale poprzedziły je internetowe akcje zwolenników twórcy WikiLeaks. Blokowali oni wcześniej strony gigantów od kart kredytowych: Mastercard i Visa, za domowę usług finansowych na rzecz WikiLeaks. Atakowano także strony rządu Szwecji, która wydała nakaz aresztowania założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, a także strony szwedzkiej prokuratury oraz stronę kancelarii prawnej Borgstroem i Bodstroem, reprezentującej dwie kobiety, które oskarżyły twórcę WikiLeaks o gwałt.

Później strategię ataków zarzucono, na rzecz jak najszerszego rozpowszechniania w sieci poufnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej.

Anonimowi sympatycy WikiLeaks zachęcają innych, by po przejrzeniu poufnych materiałów na WikiLeaks publikowali streszczenie tych, które były mniej eksponowane, i oznaczania ich w sposób, który utrudni władzom ich znalezienie i usunięcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Chcą uwolnienia twórcy WikiLeaks
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.