Hiszpania: kolejki do urn wyborczych w ponad 30-stopniowym upale

Hiszpania: kolejki do urn wyborczych w ponad 30-stopniowym upale
fot. PAP/EPA/BORJA SANCHEZ TRILLO
PAP

Przed większością lokali wyborczych, w których można głosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii, ustawiają się kolejki. Masowego udziału obywateli w głosowaniu nie pokrzyżowały ani wakacje, ani ponad 30-stopniowe upały. Według MSW, do godz. 14 głos oddało 40,5 proc. uprawnionych.

Jak poinformowała Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET), na większości terytorium Hiszpanii podczas niedzielnego popołudnia utrzymują się temperatury na poziomie 30-40 stopni C.

Według lokalnych mediów, które potwierdzają “masowe” głosowanie w wyborach, Hiszpanów nie przestraszyły upały. Pomimo wakacji miliony obywateli stawiły się w lokalach wyborczych lub wysłały swój głos korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że za pośrednictwem poczty zagłosowała rekordowa liczba 2,47 mln obywateli. PKW poinformowała, że w związku z utrzymującymi się upałami przekazała do ponad 60,3 tys. lokali wyborczych, w których prowadzone jest głosowanie, 9 tys. litrów wody, a także 9 tys. wiatraczków-wentylatorów.

Wyborcy, którzy zjawili się przy urnach przed południem podkreślali, że chcieli uniknąć oczekiwania w kolejkach na oddanie głosu, a także upału. Najsprawniej głosowano we wsi Villarroya, we wspólnocie autonomicznej La Rioja, na północy Hiszpanii. W niedzielę padł tam rekord oddania głosu przez wszystkie uprawnione do głosowania osoby – siedmiu obywateli. Zagłosowali oni w ciągu zaledwie 26 sekund, czym poprawili swój własny rekord o trzy sekundy.

DEON.PL POLECA

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii głosować można do godziny 20.00. Faworytem wyborów jest centroprawicowa Partia Ludowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: kolejki do urn wyborczych w ponad 30-stopniowym upale
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.