Hiszpania: nie udało się zatwierdzić rządu

Hiszpania: nie udało się zatwierdzić rządu
(fot. EPA/JAVIER LIZON)
PAP / psd

Przywódca hiszpańskich socjalistów (PSOE) Pedro Sanchez nie uzyskał w środę wotum zaufania w Kongresie Deputowanych. Od wyborów parlamentarnych, które odbyły się 20 grudnia, w Madrycie nie udało się powołać rządu.

Sancheza, który usiłuje sformować gabinet koalicyjny z liberalną partią Ciudadanos, w środowym głosowaniu poparło tylko 130 spośród 350 deputowanych.

DEON.PL POLECA
Przeciw Sanchezowi głosowali Kongresie Deputowanych, czyli niższej izbie parlamentu, konserwatyści z Partii Ludowej (PP), lewicowa populistyczna Podemos i byli komuniści zebrani w lewicowej koalicji Izquierda Unida oraz partie regionalne z Kraju Basków i Katalonii.

We wtorek Sanchez przedstawił w parlamencie program rządu w nadziei na uzyskanie poparcia, ale już wtedy agencje prognozowały, że jest on skazany na porażkę.

Lider socjalistów podda swój projekt rządu koalicyjnego pod kolejne głosowanie w piątek, ale jak komentuje AFP, jego szanse na wygraną są znikome, bo nie może raczej liczyć na uzyskanie większej liczby głosów.

PSOE i Ciudadanos razem miałyby w Kongresie Deputowanych 130 głosów, czyli nadal zbyt mało, by zatwierdzić kandydata na premiera. Sanchez jest zatem skazany na głosy wspierające lub wstrzymujące się ze strony innych formacji.

Jeżeli lider socjalistów nie zdoła sformować rządu, rozpocznie się nowy, dwumiesięczny okres negocjacji, kiedy to partie będą mogły znów podjąć próbę utworzenia koalicji. Jeśli i to się nie powiedzie, Hiszpanię czekają nowe wybory, które odbędą się najprawdopodobniej 26 czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: nie udało się zatwierdzić rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.