Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. 13-latka zdobyła złoty medal

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. 13-latka zdobyła złoty medal
Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS
PAP/ kb

13-letnia Japonka Momiji Nishiya zdobyła złoty medal w konkurencji street debiutującego w programie igrzysk skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce. Tym samym Japonka jest czwartym najmłodszym zwycięzcą w historii letnich igrzysk olimpijskich.

Srebrny medal zdobyła również 13-letnia Brazylijka Rayssa Leal, a brązowy trzy lata starsza Japonka Funa Nakayama.

Nishiya do rywalizacji przystąpiła w wieku 13 lat i 330 dni. Liderką tej klasyfikacji pozostaje nadal Amerykanka Marjorie Gestring, która na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, gdy triumfowała w skokach do wody, miała 13 lat i 268 dni.

W Tokio przyznane zostaną łącznie cztery komplety medali w tej dyscyplinie. W każdej z dwóch konkurencji (park i street) wystąpi po 20 kobiet i mężczyzn. W niedzielę street mężczyzn także padł łupem gospodarzy igrzysk; wygrał Yuto Horigome.

Zasady są takie same w obu konkurencjach, rywalizacja składa się z dwóch rund - eliminacji i finału. Uczestnicy sami wybierają trasę i triki, które prezentują przy muzyce. Sędziowie przyznają punkty, biorąc pod uwagę trudność i oryginalność elementów oraz płynność, czas i nagromadzenie sztuczek.

W konkurencji park, w której Polskę reprezentować będzie Amelia Brodka, medale zostaną rozdane 4 sierpnia. Dzień później do rywalizacji przystąpią mężczyźni.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
dr Don Colbert
17,40 zł
28,99 zł

Czy można w 50 dni poprawić stan swojego zdrowia?

Badania naukowe potwierdzają, że zdrowe odżywianie i odpowiedni styl życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby serca o ponad 80%, a choroby nowotworowej – o 60%....

Skomentuj artykuł

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. 13-latka zdobyła złoty medal
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.