Indonezja: trzęsienie ziemi i ostrzeżenie przed tsunami

Indonezja: trzęsienie ziemi i ostrzeżenie przed tsunami
(fot. EPA/US GEOLOGICAL SURVEY)
PAP / psd

Indonezja poinformowała w środę o potężnym trzęsieniu ziemi na oceanie na zachód od wyspy Sumatra. Wstrząsy dotknęły jej zachodnie wybrzeża. Jak podała indonezyjska agencja meteorologiczna, wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Według amerykańskich służb sejsmologicznych USGS trzęsienie miało siłę 7,9 w skali Richtera, a jego epicentrum znalazło się 808 km na południowy zachód od Padangu, stolicy prowincji Sumatra Zachodnia. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 10 km.

Ostrzeżenie przed tsunami wydano dla prowincji Sumatra Północna, Sumatra Zachodnia i Aceh.

Wstrząsy sejsmiczne pojawiły się w rejonie nawiedzonym w 2004 roku straszliwym trzęsieniem i tsunami, w którym w Indonezji i innych krajach nad Oceanem Indyjskim zginęło ponad 170 tys. ludzi. Wówczas dotknęło ono najciężej prowincję Aceh.

DEON.PL POLECA

W Indonezji tym razem nie było doniesień o szkodach czy ofiarach, ale im płycej położone jest ognisko wstrząsów, tym większe prawdopodobieństwo zniszczeń.

Również australijskie biuro meteorologiczne wydało ostrzeżenie dla swoich dwóch odległych terytoriów zależnych: Wysp Kokosowych - dwóch koralowych atoli na Oceanie Indyjskim, położonych 1100 km na południowy zachód od Sumatry oraz Wyspy Bożego Narodzenia, 380 km na południe od indonezyjskiej Jawy. Ostrzeżenie nie zaleca ewakuacji i nie mówi o tsunami, lecz przestrzega przed silnymi niebezpiecznymi prądami i przebywaniem na nabrzeżach.

Indonezja położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indonezja: trzęsienie ziemi i ostrzeżenie przed tsunami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.