Informacje o fali na rzece Odrze i Wiśle

Informacje o fali na rzece Odrze i Wiśle
Informacje o fali wezbraniowej na Odrze i Wiśle (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ad

Przemieszczająca się Odrą fala wezbraniowa nie zagraża mieszkańcom województwa - wynika z danych Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego (CZK). Stany alarmowe są na Opolszczyźnie przekroczone w czterech miejscach.

Alarmy przekroczone są na Odrze w ujściu Nysy Kłodzkiej (o 35 cm), na wodowskazie w Brzegu (33 cm) oraz minimalnie na Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczy, i Ścinawie w Niemodlinie (w obu miejscach o 8 cm). Stany ostrzegawcze przekraczają: Odra w Koźlu; Krapkowicach i Opolu oraz Opawa w Branicach.

Prezydent Opola wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. Ze względu na wysoki stan wody w kanale Ulgi zamknięte została jedna z ulic przebiegająca tuż przy kanale.

Opolska dzielnica Metalchem, gdzie podczas majowej powodzi trwała dramatyczna walka strażaków i mieszkańców o utrzymanie wałów, jest bezpieczna. "Przy takim stanie Odry, jaki prognozują hydrolodzy, wał, który został uszczelniony workami z piaskiem, powinien wytrzymać" - uspokaja miejskie CZK.

DEON.PL POLECA

Według informacji CZK w ciągu najbliższych dni na Odrze od Krapkowic będzie przemieszczać się fala wezbrania. "Stany alarmowe zostaną przekroczone lokalnie do ok. 60 cm. Na odcinku do Krapkowic stany wody będą opadać. Na dopływach górnej i środkowej Odry stany wody już mają tendencję opadającą. W zlewni Nysy Kłodzkiej lokalnie utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe, także z tendencją opadania" - informuje wojewódzkie CZK.

Starosta staszowski w piątek po południu wprowadził alarm powodziowy na terenie Sandomierza i gmin: Koprzywnica, Samborzec, Łoniów, Dwikozy i Zawichost. Alarm obowiązuje także w gminie Połaniec w powiecie staszowskim oraz w gminach Ożarów i Tarłów w opatowskim. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w nadwiślańskich gminach powiatu buskiego.

Zamknięto dla ruchu tranzytowego most na Wiśle w Sandomierzu.

Oficer prasowy sandomierskich strażaków Bogusław Karbowniczek powiedział, że ratownicy na bieżąco monitorują sytuację i patrolują teren. Według niego mieszkańcy są bardzo zaniepokojeni.

Nad rzeką Kamienną, w której poziom wody już opada, alarm powodziowy obowiązuje w Skarżysku-Kamiennej i w Wąchocku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Informacje o fali na rzece Odrze i Wiśle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.