Interpol: Al-Kaida wciąż głównym zagrożeniem

Interpol: Al-Kaida wciąż głównym zagrożeniem
PAP / psd

Al-Kaida i powiązane z nią grupy terrorystyczne pozostają największym zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa, pomimo zabicia przez Amerykanów Osamy bin Ladena - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Interpolu, Ronald Noble.

Samoloty i inne środki zbiorowego transportu są wystawione na największe ryzyko, a terroryści podróżujący z fałszywymi dokumentami są powodem do szczególnego niepokoju - uważa szef międzynarodowej organizacji policyjnej, który spotkał się z dziennikarzami w Singapurze na marginesie konferencji poświęconej transportowi lotniczemu.

"Nawet zanim bin Laden został zabity największym zagrożeniem była nie tylko Al-Kaida, ale i powiązane z nią grupy terrorystyczne na całym świecie - powiedział Noble. - Uważam, że to pozostaje największym zagrożeniem, tak jak było przed śmiercią" bin Ladena.

"Linie lotnicze i cała branża lotnicza nadal są głównym celem terrorystów
, ale jak dowiedzieliśmy się z materiałów wywiadowczych, bardzo koncentrują się oni również na innych środkach komunikacji zbiorowej. Jednak linie lotnicze nadal są szczególnym celem" - przekonywał.

Noble podkreślił też, że głównym źródłem zaniepokojenia jest wykorzystywanie skradzionych i zgubionych paszportów oraz fakt, że wiele krajów nie sprawdza paszportów pasażerów w bazach danych o zaginionych dokumentach.

"Co drugi pasażer lotu międzynarodowego nie jest sprawdzany. To prawie pół miliarda każdego roku - przekonywał szef Interpolu. - Wiemy, że jeśli terroryści mogą przemieszczać się z kraju do kraju niezauważenie to jest to zagrożenie dla wszystkich krajów, a z perspektywy Interpolu to ryzyko numer jeden dotyczące wszystkich krajów na świecie".

Noble dodał, że w 2010 roku skontrolowano 490 mln paszportów a 40 tys. z nich znaleziono na listach skradzionych lub zgubionych dokumentów

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Interpol: Al-Kaida wciąż głównym zagrożeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.