Interpol wydał nakaz aresztowania Kadafiego

Interpol wydał nakaz aresztowania Kadafiego
Nie jest jasne, gdzie przebywa obecnie Kadafi i jego najbliższe otoczenie (fot. defenseimagery.mil)
PAP / pz

Międzynarodowa organizacja policyjna, Interpol, poinformowała w piątek o wydaniu nakazu aresztowania obalonego przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szwagra Abdullaha al-Senussiego, który był szefem wywiadu libijskiego.

Nakaz "znacznie ograniczy możliwości przekraczania granic przez tych trzech mężczyzn i będzie przydatnym narzędziem sprzyjającym ich zlokalizowaniu i schwytaniu" - napisał w komunikacie sekretarz generalny Interpolu, Ronald K. Noble.

Pod koniec czerwca nakazy aresztowania Kadafiego, jego syna oraz Senussiego wydał Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze. Z wnioskiem o ich wydanie w związku z "wcześniej zaplanowanym" zabijaniem uczestników antyrządowych protestów w Libii zwrócił się w maju prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo. Według niego, Kadafi opracował plan tłumienie protestów, wykorzystując do tego "skrajną przemoc ze skutkiem śmiertelnym", a wraz z synem i Senussim realizował politykę "powszechnych i systematycznych ataków" przeciwko cywilom.

Nie jest jasne, gdzie przebywa obecnie Kadafi i jego najbliższe otoczenie. Dyktator opuścił Trypolis najpewniej po wkroczeniu do miasta 21 sierpnia oddziałów powstańczych. W rękach sił wiernych Kadafiemu pozostaje jeszcze kilka miast, w tym rodzinne miasto obalonego przywódcy - Syrta.

Minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat powiedział w tym tygodniu, że w trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych. Szacunki oparto na doniesieniach szpitali, władz lokalnych i dowódców sił powstańczych.

Barakat dodał, że ostateczna liczba zabitych i rannych może okazać się wyższa, niż się obecnie ocenia. Libia ma ponad 6 mln ludności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Interpol wydał nakaz aresztowania Kadafiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.