Irak: 35 śmiertelnych ofiar ataku na szyickie mauzoleum

Irak: 35 śmiertelnych ofiar ataku na szyickie mauzoleum
(fot. PAP/EPA/ALI ABBAS)
5 lat temu
PAP / kw

Co najmniej 35 osób zginęło a 60 zostało rannych w rezultacie dokonanego w czwartek późnym wieczorem ataku na szyickie mauzoleum w miejscowości Balad, położonej w odległości 93 km na północ od Bagdadu - poinformowały irackie służby bezpieczeństwa.

Ataku dokonano na Mauzoleum Sajida Mohammeda bin Ali al-Hadiego.

Przed wejściem do mauzoleum wysadził się zamachowiec-samobójca. Przez utworzony przez wybuch otwór do wnętrza mauzoleum wdarli się uzbrojeni napastnicy, którzy otworzyli ogień do tłumu pielgrzymów. Co najmniej jeden z zamachowców wysadził się wśród nich. Inny został zastrzelony przez strażnika świątyni zanim zdołał zdetonować pas z materiałem wybuchowym, który miał na sobie.

Pielgrzymi przybyli do mauzoleum aby wziąć udział w modłach z okazji szyickiego święta Eid al-Fitr.

Mauzoleum zostało też ostrzelane pociskami rakietowymi. Do ataku przyznało się później tzw. Państwo Islamskie (IS) zrzeszające skrajnie ortodoksyjnych sunnitów. Według IS ataku dokonało trzech zamachowców - samobójców.

Atak wzmógł obawy przed ponowną konfrontacją i falą przemocy między irackimi szyitami i sunnitami. Szyici stanowią większość ludności Iraku, ale sunnici przeważają na północy i zachodzie kraju, w tym w prowincji Salahuddin, gdzie znajduje się mauzoleum.

Jak informuje Reuter, jeden z przywódców szyickich imam Muktada al-Sadr polecił swym bojówkom, wchodzącym w skład tzw. Brygady Pokoju, otoczenie mauzoleum w Balad. Al-Sadr rozkazał też objęcie ochroną mauzoleum ojca Sajida Mohammeda, imama Ali al-Hadiego, w pobliskim mieście Samarra.

Zamach bombowy w 2006 r. zniszczył pozłacaną kopułę mauzoleum Ali al-Hadiego, co spowodowało falę przemocy między szyitami i sunnitami.

Podczas ub. weekendu eksplozja potężnego ładunku wybuchowego umieszczonego w samochodzie zabiła w centrum Bagdadu, w dzielnicy Karrada zamieszkałej głównie przez szyitów, 292 osoby. Ponad 200 osób zostało rannych. Zamach uznawany jest za jeden z najkrwawszych, do jakich doszło w Iraku od czasu inwazji wojsk USA i sojuszników. Doprowadziła ona do obalenia w 2003 r. irackiego dyktatora Saddama Husajna. Kraj pogrążył się w rezultacie w chaosie i krwawych walkach wewnętrznych, które trwają do dziś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: 35 śmiertelnych ofiar ataku na szyickie mauzoleum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.