Irak: armia rozpoczęła ofensywę w okolicach Mosulu

Irak: armia rozpoczęła ofensywę w okolicach Mosulu
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Iracka armia, wspierana z powietrza przez siły koalicji pod wodzą USA, rozpoczęła w czwartek ofensywę w okolicach miasta Mosul, kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) - poinformowało dowództwo wojskowe, którego komunikat odczytano w irackiej telewizji.

Bojowników IS wyparto już z kilku miejscowości pod Mosulem - pisze agencja Reutera. Ofensywa jest pierwszą fazą zakrojonej na szeroką skalę operacji mającej na celu odbicie Mosulu, największego miasta na północy Iraku.
"Pierwsza faza Operacji Podbój w celu wyzwolenia Niniwy (ruiny starożytnego miasta asyryjskiego na przedmieściach Mosulu) rozpoczęła się o świcie; irackie flagi wywieszono w kilku wioskach" na obrzeżach miasta Machmur, na wschód od Mosulu - podała armia w komunikacie.
Mosul, zanim wpadł w ręce IS w 2014 roku, zamieszkiwało około dwóch milionów ludzi. Jest największym miastem kontrolowanym przez tę dżihadystyczną organizację zarówno w Iraku, jak i w Syrii.
Rzecznik dowództwa wojsk irackich generał Jahja Rasul powiedział w państwowej telewizji, że zarówno lotnictwo Iraku, jak i siły powietrzne koalicji odgrywają znacząca rolę w ofensywie. Nie poinformowano, jak długo ta operacja może potrwać. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: armia rozpoczęła ofensywę w okolicach Mosulu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.