Irak: co najmniej 28 zabitych, 73 rannych w podwójnym zamachu w Bagdadzie

Irak: co najmniej 28 zabitych, 73 rannych w podwójnym zamachu w Bagdadzie
(fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)
PAP / kk

Co najmniej 28 zginęło, a 73 zostało rannych w czwartek w wyniku podwójnego samobójczego zamachu bombowego na ruchliwym targu w stolicy Iraku, Bagdadzie - podały władze i wojsko. Na razie nikt nie przyznał się do ataku. Część rannych jest w ciężkim stanie.

Do rzadkiego samobójczego ataku doszło w handlowej dzielnicy Bab al-Szarki w centrum miasta w okresie rosnących napięć politycznych związanych z planowanymi przedterminowymi wyborami i poważnym kryzysem gospodarczym.

DEON.PL POLECAIrackie ministerstwo zdrowia podało, że wszystkie podlegające mu szpitale w Bagdadzie zmobilizowano do przyjęcia rannych.

Były to pierwsze od trzech lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową Bagdadu - zwraca uwagę agencja AP. Samobójczy zamach bombowy miał miejsce w tym samym rejonie w 2018 roku, krótko po tym, jak ówczesny premier Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad dżihadystyczną organizacją zbrojną Państwo Islamskie (IS).

Nikt nie wziął dotąd odpowiedzialności za czwartkowy zamach, ale w ostatnich miesiącach w Iraku dochodziło do ataków ze strony IS i różnych milicji. Ataki rakietowe i moździerzowe tych milicji były wymierzone w amerykańskie cele w Iraku, w tym w ambasadę USA w silnie chronionej tzw. zielonej strefie Bagdadu. Jednak częstotliwość tych ataków zmniejszyła się od ogłoszenia w październiku ub.r. nieformalnego rozejmu przez wspierane przez Iran ugrupowania zbrojne.

Czwartkowy zamach był podobny do tych, jakie IS przeprowadzało w przeszłości. Ale od czasu wyparcia przez siły irackie i koalicję pod wodzą USA w 2017 r. IS rzadko było w stanie docierać tak mocno w głąb stolicy.

Do podwójnego ataku doszło kilka dni po tym, jak iracki rząd jednogłośnie zgodził się na przeprowadzenie w październiku przedterminowych wyborów parlamentarnych. Premier Mustafa al-Kadhimi zapowiedział w lipcu przeprowadzenie wcześniejszych wyborów, aby spełnić żądania antyrządowych protestujących.

W zeszłym roku dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszły na ulice, żądając zmian politycznych, skończenia z szerzącą się korupcją i poprawy usług publicznych. W masowych demonstracjach zginęło ponad 500 osób wskutek użycia przez siły bezpieczeństwa ostrej amunicji i gazu łzawiącego do rozproszenia tłumów.

Irak zmaga się także z poważnym kryzysem gospodarczym wywołanym niskimi cenami ropy, który skłonił rząd do zaciągania pożyczek wewnętrznych. Irakowi grozi też wyczerpanie rezerw walutowych. W ub.r. Bank Centralny Iraku zdewaluował irackiego dinara o prawie 20 proc., aby pokryć wydatki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Uchyl drzwi, za którymi czeka Bóg

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: co najmniej 28 zabitych, 73 rannych w podwójnym zamachu w Bagdadzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.