Irak: odbicie Mosulu z rąk IS kosztowało życie ponad 23 tys. żołnierzy

Irak: odbicie Mosulu z rąk IS kosztowało życie ponad 23 tys. żołnierzy
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

W ofensywie na Mosul zajęty przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) życie straciły ponad 23 tys. żołnierzy irackich - powiedział w niedzielę agencji EFE przewodniczący irackiej komisji parlamentarnej ds. Mosulu Hakem al-Zameli.

Według al-Zameliego, oprócz zabitych i trzykrotnie wyższej liczby rannych, straty wyniosły "ponad 3 mld dolarów, tony broni i amunicji, oraz liczne pojazdy, którymi można byłoby uzbroić armie kilku krajów".

"Pociągnąć do odpowiedzialności winnych upadku Mosulu"

Al-Zameli, którego komisja bada, jak Mosul wpadł w ręce dżihadystów w 2014 roku, dodał, że cywile również stracili "miliardy dolarów".

Al-Zameli powiedział również, że resort sprawiedliwości nie wszczął dochodzenia, by "pociągnąć do odpowiedzialności winnych upadku Mosulu" pomimo tego, że jego komisja złożyła sprawozdania w tej sprawie. Dodał, że "akta upadku Mosulu znajdują się w rękach władz sądowniczych i wykonawczych".

DEON.PL POLECA

Zażarte walki o odzyskanie kontroli nad Mosulem, który stał się głównym bastionem IS w Iraku, rozpoczęły się w październiku 2016 r. i zakończyły się w lipcu tego roku. Oprócz strat w ludziach, w Mosulu doszło do wielkich zniszczeń w wyniku walk między żołnierzami a ekstremistami, a także bombardowań przez międzynarodową koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: odbicie Mosulu z rąk IS kosztowało życie ponad 23 tys. żołnierzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.