Iran ma 22 kg wysoko wzbogaconego uranu

PAP / mik

Iran posiadał w połowie sierpnia co najmniej 22 kg wysoko wzbogaconego uranu - wynika z udostępnionego w poniedziałek raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"Iran oszacował, że od 9 lutego 2010 do 20 sierpnia 2010(...)około 22 kg UF6, uranu wzbogaconego do 20 proc., zostało wyprodukowane" w ośrodku wzbogacania uranu w Natanzie - napisała MAEA w raporcie dla swej Rady Gubernatorów.

DEON.PL POLECA
Według raportu MAEA Iran ma obecnie 2 083 tony nisko wzbogaconego uranu, co zdaniem ekspertów może wystarczyć do wyprodukowania dwóch-trzech bomb nuklearnych.

Agencja podkreśla też, że Iran odmawia jej inspektorom wstępu do swych obiektów nuklearnych, co "utrudnia procedurę inspekcji".

Iran odmówił niedawno dwóm inspektorom MAEA wstępu do nuklearnego ośrodka badawczego w Teheranie, twierdząc, że dostarczali oni błędne informacje.

"Iran nie współpracuje w stopniu niezbędnym do tego, by MAEA mogła potwierdzić, iż wszystkie jego materiały nuklearne są przeznaczone do działań pokojowych" - wyrażono ubolewanie w raporcie.

ONZ i MAEA od lat domagają się, by Iran wstrzymał swój program wzbogacania uranu oraz budowę reaktora na ciężką wodę, a także zgodził się na inspekcje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Iran ma 22 kg wysoko wzbogaconego uranu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.