Iran może w odpowiedzi na ruch ze stron USA uznać siły zbrojne USA za organizację terrorystyczną

Iran może w odpowiedzi na ruch ze stron USA uznać siły zbrojne USA za organizację terrorystyczną
(fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
PAP / pch

Jeśli Stany Zjednoczone umieszczą Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na liście organizacji terrorystycznej, Iran może odpowiedzieć umieszczeniem na analogicznej swojej liście amerykańskiego wojska, zapowiedział w sobotę wysoki rangą irański deputowany.

Według źródeł w amerykańskiej administracji, Waszyngton ma w przyszłym tygodniu uznać Korpus Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną. Byłby to pierwszy przypadek umieszczenia przez USA na liście sił zbrojnych jakiegoś kraju.
"Jeśli Strażnicy Rewolucji zostaną umieszczeni na amerykańskiej liście grup terrorystycznych, umieścimy siły zbrojne tego kraju na czarnej lisice terrorystów obok Daesz (Państwa Islamskiego)" - napisał na Twitterze Heszmatollah Falahatpiszeh, szef parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej będzie uznany za organizację terrorystyczną

Stany Zjednoczone umieszczą Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na liście organizacji terrorystycznych - donoszą w piątak światowe agencje, powołując się na dziennik "The Wall Street Journal".
Gazeta powołuje się na urzędników administracji USA, chcących zachować anonimowość. Waszyngton decyzję tę ma ogłosić w poniedziałek.
Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej został utworzony w 1979 roku i jest to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu. Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej, zwalcza ruchy niechętne islamskiemu ustrojowi Iranu, wspiera proirańskie organizacje zbrojne poza granicami Iranu.
Korpus wspiera m.in. Hamas w Palestynie, Hezbollah w Libanie, a także zaangażowany jest militarnie w wojnę domową w Syrii, walcząc po stronie wojsk prezydenta tego kraju Baszara el-Asada. Posiada znaczące wpływy w polityce wewnętrznej Iranu oraz w jego gospodarce.
Stany Zjednoczone w 2007 roku uznały korpus za organizację wspierającą terroryzm. Uznanie jej za organizację terrorystyczną będzie oznaczało, że każda krajowa lub amerykańska firma prowadząca interesy z Korpusem będzie mogła zostać objeta sankcjami przez Waszyngton.
Obecnie na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA znajduje się 67 podmiotów. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran może w odpowiedzi na ruch ze stron USA uznać siły zbrojne USA za organizację terrorystyczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.