Izrael szczepi osoby od 50. roku życia, wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych

Izrael szczepi osoby od 50. roku życia, wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych
(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
2 miesiące temu
PAP / df

Izrael rozpoczął w środę szczepienie przeciw Covid-19 osób od 50. roku życia. Ministerstwo zdrowia precyzuje plany wydawania tzw. zielonego paszportu obywatelom, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki, co umożliwi im udział w imprezach kulturalnych czy sportowych.

Rząd ma wydawać paszport, kiedy zacznie łagodzić obostrzenia trwającego od 27 grudnia lockdownu - podały izraelskie media.

Zgodnie z planem nakreślonym przez resort zdrowia paszport będzie ważny od tygodnia po podaniu drugiej dawki przez sześć miesięcy. Jego posiadacze będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny i nie będą podlegać ograniczeniom ruchu podczas lockdownu. Paszport będzie można pobrać z internetu w języku hebrajskim i angielskim, do wykorzystania również za granicą.

Według ministerstwa celem dokumentu jest przyspieszenie otwarcia gospodarki i umożliwienie powrotu do życia sprzed pandemii, a także zachęcenie mieszkańców do poddania się szczepieniu.

Paszport nie ma być wykorzystywany w placówkach edukacyjnych, zakładach pracy, sklepach ulicznych, komunikacji miejskiej czy miejscach modlitwy. Na dalszym etapie może być używany jednak przy wejściu do restauracji, centrów handlowych, hoteli, siłowni i basenów.

Ministerstwo podało też, że osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na Covid-19, będą mogły otrzymać tymczasowy zielony paszport ważny przez 72 godziny, który umożliwi np. udanie się do kina czy teatru.

Lockdown w Izraelu ma się zakończyć 21 stycznia, ale urzędnicy ostrzegają, że prawdopodobnie zostanie ponownie przedłużony, ponieważ w kraju odnotowano w ostatnich dniach nowe rekordy w liczbie dziennie potwierdzanych infekcji i pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie.

Od 19 grudnia zaszczepiono w Izraelu ponad 20 proc. ludności (2 mln z 9,3 miliona mieszkańców) i jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. Zgodnie z prognozami ministerstwa w marcu liczba osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców zbliży się do sześciu milionów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Izrael szczepi osoby od 50. roku życia, wprowadza "zielone paszporty" dla zaszczepionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.