Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy. Te kraje od IIWŚ nie mają układu pokojowego

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy. Te kraje od IIWŚ nie mają układu pokojowego
(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Japonia przekazała Rosji protest w związku z jej planami przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na wodach w pobliżu jednej z czterech wysp, o które oba kraje toczą spór terytorialny - poinformował w czwartek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.

Moskwa poinformowała Tokio o tych planach we wtorek i jeszcze tego samego dnia japońska dyplomacja przeciwko nim zaprotestowała - powiedział Suga. Ocenił, że planowane ćwiczenia są "niemożliwe do zaakceptowania, gdyż prowadziłyby do zwiększenia obecności wojskowej Rosji" w rejonie spornych wysp.
Według japońskiego MSZ ćwiczenia miały się rozpocząć w czwartek w pobliżu wyspy Kunaszyr, jednej z wysp archipelagu nazywanego przez Rosjan Kurylami Południowymi, a przez Japończyków - Terytoriami Północnymi. Japońskie władze nie potwierdziły jak dotąd, czy ćwiczenia się rozpoczęły - podała japońska agencja Kyodo.
Tokio domaga się zwrotu czterech wysp, które wojska sowieckie zajęły wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej. Z powodu tego sporu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego.
Według japońskiego MSZ Moskwa zapowiedziała, że ćwiczenia potrwają przez siedem dni, z wyjątkiem weekendu. Rosjanie mieli poprosić, by łodzie rybackie opuściły obszar.
Kyodo przypomina, że niecały miesiąc temu Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe na wyspach Kunaszyr i Iturup - kolejnej z czterech spornych wysp. Uczestniczyło w nich 500 żołnierzy, w tym jednostki artylerii.
Według japońskiej agencji zwiększona obecność wojskowa Rosji w regionie ma na celu uzyskanie przewagi w negocjacjach dotyczących układu pokojowego. Suga zapewnił, że premier Japonii Shinzo Abe będzie "w dalszym ciągu dążył do rozwiązania sporu terytorialnego i podpisania układu pokojowego".
We wrześniu 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły pokój "bez żadnych warunków wstępnych" jeszcze w tymże roku, ale Abe odrzucił tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp. Abe zapewnił jednak Putina, że jeśli wyspy zostaną zwrócone, nie będą na nich rozmieszczone wojska USA, które są sojusznikiem Japonii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy. Te kraje od IIWŚ nie mają układu pokojowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.