Jedyny jubileuszowy portret królowej Elżbiety wykonała polska malarka

Jedyny jubileuszowy portret królowej Elżbiety wykonała polska malarka
fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
PAP / pk

Jedyny portret brytyjskiej królowej Elżbiety II z okazji Platynowego Jubileuszu jej panowania wykonała polska malarka Barbara Kaczmarowska Hamilton - poinformował portal BritishPoles.

Kaczmarowska Hamilton to pochodząca z Sopotu portrecistka, absolwentka gdańskiej ASP, która od kilkudziesięciu lat mieszka i tworzy w Londynie. Na przestrzeni lat wykonała liczne portrety znanych osób. Z polskiego środowiska w Londynie byli to m.in. książę Jan Sapieha i jego żona Maria, książę Eugeniusz Lubomirski, prezydent RP na uchodźstwie Edward Raczyński, Irena Anders.

DEON.PL POLECA
Jak pisze BritishPoles, poprzez malarstwo artystka dotarła do brytyjskiej arystokracji. Pierwszą portretowaną przez nią osobą z rodziny królewskiej był książę Kentu Michał. Obraz spodobał się na tyle, że pojawiły się następne zamówienia. Tym dotychczas najważniejszym - i ulubionym, jak często podkreśla - był portret królowej matki. Kaczmarowska Hamilton poznała ją na zamku Mey w Caithness na północy Szkocji, gdzie po sąsiedzku znajdowała się posiadłość siostry jej męża, który jest Szkotem. Matka Elżbiety II w trakcie wykonywania portretu miała 101 lat, a obraz wisi teraz w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Pozowali jej też córka królowej księżniczka Anna, kuzyn królowej książę Kentu Edward czy ówczesna żona księcia Andrzeja, Sarah.

Przed głównymi obchodami 70-lecia panowania Elżbiety II zaproszono Barbarę Kaczmarowską Hamilton na zamek w Windsorze, by namalowała królową. Jak informuje portal, została przyjęta bardzo serdecznie, a królowa okazała się osobą niezwykle ciepłą, pogodną i rozmowną. Artystka dokończyła portret w swoim londyńskim studio w South Kensington. Królowa zobaczyła już gotowy portret na zdjęciu i zażyczyła sobie, by wisiał u niej na zamku w Windsorze, gdzie trafił dokładnie na początek obchodów Platynowego Jubileuszu, której trwają od czwartku do niedzieli.

Oprócz portretu namalowanego przez polską malarkę, w przededniu obchodów zaprezentowano też nowy portret fotograficzny Elżbiety II, którego autorem jest Ranald Mackechnie.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Jedyny jubileuszowy portret królowej Elżbiety wykonała polska malarka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.