Jemen: rebelianci Huti wystrzelili rakiety na miasto w Arabii Saudyjskiej

Jemen: rebelianci Huti wystrzelili rakiety na miasto w Arabii Saudyjskiej
(fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)
PAP / kw

Rebelianci Huti wystrzelili pocisk rakietowy w kierunku miasta Dżizan położonego na południu Arabii Saudyjskiej - podała w sobotę znajdująca się pod kontrolą Huti stacja telewizyjna Al Masirah.

Pocisk wystrzelono z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Badr1.

Al Masirah nie podała, kiedy doszło do ataku. Poinformowała jedynie, że był to odwet za ataki rakietowe koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej na cele w Jemenie znajdujące się pod kontrolą rebeliantów Huti.

Z doniesień stacji Al Masirah wynika, że bezpośrednim celem ataku była dzielnica przemysłowa 130-tysięcznego Dżizanu. Reuters pisze w swym komentarzu, że mogło chodzić o unieruchomienie rafinerii znajdującej się we władaniu saudyjskiej firmy Aramco i przypomina, że jest to kolejny, nieudany atak wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti na Dżizan.

Agencje nie cytują żadnych źródeł saudyjskich, które potwierdzałyby atak na ten położony nad Morzem Czerwonym ważny port handlowy i rybacki.

DEON.PL POLECA

Z kolei w doniesieniach z Jemenu, w tym - z telewizji Al Masirah, trudno wywnioskować czy atak spowodował straty materialne i pociągnął za sobą straty w ludziach.

Huti wystrzeliwują pociski balistyczne w kierunku Arabii Saudyjskiej od listopada 2017 roku. Większość rakiet jest przechwytywana przez saudyjską obronę przeciwlotniczą. Rebelianci atakują też cele w południowej części Jemenu, która zamieszkiwana jest przez ludność sunnicką i jest kontrolowana przez legalnie wybranego, obecnego prezydenta Jemenu Abda ar-Rab Mansura al-Hadiego.

Siły koalicji dowodzonej przez Rijad starają się powstrzymać Huti przed dalszymi atakami, stosując zmasowany odwet. W ataku przeprowadzonym przez siły koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej 9 sierpnia w Jemenie zginęło łącznie 51 osób, w tym 40 dzieci, a rany odniosło 79 osób. Atak ten był odpowiedzią na akcję rebeliantów Huti, którzy w przeddzień wystrzelili pocisk przeciwlotniczy na Dżizan. W ataku tym zginęła jedna osoba cywilna, a 11 zostało rannych.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) walczy w Jemenie od trzech lat.

Wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jemen: rebelianci Huti wystrzelili rakiety na miasto w Arabii Saudyjskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.