Kanclerz Kurz z dystansem wobec spekulacji o sojuszu Austrii z państwami V4

Kanclerz Kurz z dystansem wobec spekulacji o sojuszu Austrii z państwami V4
(fot. PAP/EPA/FLORIAN WIESER)
3 lata temu
PAP / pk

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdystansował się w piątek od sugestii, że Wiedeń mógłby w znacznym stopniu zestroić swoją politykę z państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4), podkreślając tradycyjnie silny związek Austrii z Niemcami.

Odnosząc się do spekulacji, że pod rządami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z eurosceptyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Wiedniowi może być bliżej do państw Grupy Wyszehradzkiej niż do Europy zachodniej, Kurz ostrzegł przed "nadinterpretowaniem spraw".

- Są kroki i inicjatywy, w których napotykamy dobrą wolę w krajach zachodniej Europy. Są inne, w których być może dostaniemy aplauz od państw Grupy Wyszehradzkiej, i jeszcze inne, w których zgadzamy się ze wszystkimi 27 członkami UE - powiedział Kurz.

Kurz, który wybiera się w najbliższych tygodniach z wizytami do Berlina i Paryża, oznajmił, że liczy na "dobrą wymianę" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i podkreślił, że "Niemcy są naszym największym sąsiadem, naszym najważniejszym partnerem gospodarczym".

O prezydencie Francji Emmanuelu Macronie powiedział: "Jest to dla nas wszystkich w UE zdecydowanie pozytywne, że jest francuski prezydent, który ma aspiracje, żeby coś w UE zmienić". Kurz opowiedział się też za Unią silną "w dużych sprawach" takich jak bezpieczeństwo granic, ale pozostawiającą wiele decyzji na temat prowadzonej polityki państwom i regionom.

Austria przejmie prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2018 roku, kiedy to finalizowane mają być rozmowy na tematy wyjścia ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii. - Mam wielką nadzieję, że uda nam się zorganizować uporządkowane wyjście Brytyjczyków - powiedział Kurz.

Nowo sformowany rząd Austrii zebrał się w piątek na swoje pierwsze, dwudniowe posiedzenie, na którym ustalono plan prac rządu na 2018 rok i przyjęto pierwszych sześć z dwóch tysięcy pozycji programowych - referowali po posiedzeniu Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache z koalicyjnej FPOe.

Wśród uchwalonych decyzji jest m.in. obniżka składek na ubezpieczenie od bezrobocia oraz kontrowersyjne zmiany w świadczeniach na mieszkające za granicą dzieci. Na najbliższe dwa lata rząd przygotowuje oszczędności na kwotę 2,5 mld euro na najbliższe dwa lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanclerz Kurz z dystansem wobec spekulacji o sojuszu Austrii z państwami V4
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.