Kara dla Volkswagena za oszukiwanie klientów w sprawie emisji spalin

Kara dla Volkswagena za oszukiwanie klientów w sprawie emisji spalin
Volkswagen musi zapłacić kary (fot. Julian Hochgesang/Unsplash)
PAP/mk

3000 euro odszkodowania ma prawo otrzymać każdy klientów, który kupił samochód koncernu Volkswagen, w którym zamontowane było oprogramowanie fałszujące pomiar emisji spalin - orzekł holenderski sąd.

Tysiące holenderskich właścicieli Volkswagena ma prawo do odszkodowania - stwierdził w środę sąd w Amsterdamie. Wyrok jest związany z manipulowaniem przez koncern oprogramowaniem, które wskazywało na mniejszą emisję spalin.

W 2015 r. Volkswagen przyznał się do manipulowania oprogramowaniem, które było instalowane w samochodach z silnikiem diesla. W wyniku oszustwa wyglądało to, jakby pojazdy emitowały mniej spalin niż w rzeczywistości.

W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, koncern był zmuszony do wypłaty miliardowych odszkodowań. W Niderlandach pozew przeciwko Volkswagenowi, a także dostawcy oprogramowania firmie Bosch i holenderskim dealerom samochodów marki VW, złożyła fundacja „Car Claim”.

W środę sąd w Amsterdamie uznał, iż każdy, kto kupił nowego Volkswagena, Audi, Seata lub Skodę z „oprogramowaniem oszukującym”, ma prawo do odszkodowania w wysokości 3000 euro.

„Każdy, kto kupił samochód ma prawo oczekiwać, iż będzie on spełniał określone prawem normy. Jeżeli tak nie jest, pojazd ma mniejszą wartość” – uzasadniał sędzia.

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski

Credo księdza Jana Kaczkowskiego

Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.

Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości...

Skomentuj artykuł

Kara dla Volkswagena za oszukiwanie klientów w sprawie emisji spalin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.