Kłopot z nadmiarem szczepionek na A/H1N1

PAP / zylka

We Włoszech rozpoczyna się operacja wycofywania niewykorzystanych szczepionek na nową grypę z magazynów regionalnych oddziałów służby zdrowia. Gigantyczne zapasy wracają do ministerstwa zdrowia, które musi zadbać, żeby nie zostały wyrzucone.

Ministerstwo zaapelowało w rozporządzeniu do władz poszczególnych regionów o zwrot dawek preparatu przeciwko wirusowi A/H1N1.

Gotowość do przeprowadzenia tej akcji wyraziła Toskania, gdzie już trwa zbiórka szczepionek, składowanych w magazynach i szpitalach.

Włoskie ministerstwo zdrowia zakupiło w zeszłym roku od szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego 24 miliony szczepionek dla 40 proc. populacji.

Włochy zgodnie z kontraktem mają jeszcze otrzymać ze Szwajcarii resztę kupionych szczepionek, czyli około 14 milionów, ale właśnie tego ministerstwo chce uniknąć. Prowadzone są obecnie rozmowy na temat możliwości zmiany warunków umowy.

Wcześniej resort zdrowia zadeklarował, że co najmniej 10 proc. zapasów szczepionki, a więc kilka milionów dawek przekaże Światowej Organizacji Zdrowia z przeznaczeniem dla biedniejszych krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kłopot z nadmiarem szczepionek na A/H1N1
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.