"Klucz do zbliżenia z UE znajduje się w Kijowie"

"Klucz do zbliżenia z UE znajduje się w Kijowie"
(fot. EPA/THIERRY ROGE )
PAP / slo

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się w poniedziałek w Brukseli szczycie Ukraina-UE szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W artykule opublikowanym w gazecie internetowej "Ukrainska Prawda" podkreślili oni, że oczekują, iż na szczycie Ukraina przejawi jasną wolę polityczną i potwierdzi zdecydowane kroki, które pozwolą jej stać się bliższym partnerem UE.

Ukraina "musi realizować reformy, uzgodnione podczas naszego ostatniego szczytu dwustronnego i uściślone w grudniowych wnioskach Rady Ministrów spraw zagranicznych; dotyczą one m.in. wybiórczego stosowania prawa, wyborów parlamentarnych i realizacji reform w ramach programu stowarzyszeniowego Ukraina-UE" - czytamy.

"Klucz znajduje się w rękach Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że w trakcie szczytu 25 lutego ukraińscy przywódcy wykażą zdecydowaną wolę osiągnięcia tych celów" - napisali Barroso i Van Rompuy.

W grudniu zeszłego roku UE potwierdziła zamiar podpisania umowy z Kijowem do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale pod warunkiem, że ukraińskie władze podejmą zdecydowane działania i poczynią postępy w trzech obszarach: zapewnią zgodność procesów wyborczych z międzynarodowymi standardami, zajmą się problemem wybiórczego stosowania prawa i przeprowadzą reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Jednym z najważniejszych problemów, które powinna rozwiązać Ukraina, są sprawy więzionych - zdaniem Brukseli z przyczyn politycznych - przywódców opozycji: byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki.

Ukraiński parlament w uchwalonym w piątek oświadczeniu popierającym integrację Ukrainy z UE zobowiązał się do wypełnienia zaleceń zawartych we wnioskach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego wobec Ukrainy, mówiących m.in. o konieczności rozwiązania problemu selektywnego stosowania prawa. Rada Najwyższa zadeklarowała, że będzie sprzyjać realizacji ustaleń niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i uchwali ustawy zbliżające ukraińskie prawo do standardów prawa europejskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Klucz do zbliżenia z UE znajduje się w Kijowie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.