Komorowski i Van Rompuy o strefie euro

Komorowski i Van Rompuy o strefie euro
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Stosunki UE-Ukraina oraz perspektywa wejścia Polski do strefy euro były głównymi tematami środowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

- Głównym tematem rozmowy były stosunki unijno-ukraińskie, w kontekście możliwego zawarcia umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie - powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Dodał, że przewodniczący Rady Europejskiej "podzielił się z prezydentem swoją oceną szczytu Ukraina-Unia w Brukseli, zapewniając równocześnie o woli UE zawarcia umowy".

Prezydent - zaznaczył Sokołowski - "deklarując polskie poparcie dla ukraińskich aspiracji zawarcia umowy stowarzyszeniowej, zapewnił o nieustającym polskim zaangażowaniu na rzecz przybliżania tego kraju do UE".

Komorowski i Van Rompuy zwrócili też uwagę na konieczność spełnienia przez Ukrainę szeregu warunków, zdefiniowanych przez unijną Radę ds. Zagranicznych w grudniu.

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

UE potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia. Wspólnota ponownie zaapelowała do Ukrainy o "namacalne postępy", zaś Janukowycz zapewniał, że podejmie wszelkie wysiłki, aby umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE została podpisana najpóźniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

We wspólnym komunikacie opublikowanym po szczycie podkreślono, że aby podpisanie umowy w planowanym terminie było możliwe, Ukraina musi do maja tego roku poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po wyborach parlamentarnych w październiku zeszłego roku, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Tematem rozmowy prezydenta i szefa Rady Europejskiej była także perspektywa wejścia Polski do strefy euro. - Prezydent przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, zakładające odejście od wyznaczania dzisiaj daty wystąpienia o członkostwo w strefie euro na rzecz wypełnienia kryteriów z Maastricht - powiedział Sokołowski.

Decyzja ws wejścia naszego kraju do strefy euro powinna być podjęta - zdaniem prezydenta - po wyborach w 2015 roku, wcześniej zaś spełnione powinny zostać kryteria konwergencji.

Wcześniej w środę szef Rady Europejskiej rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Van Rompuy w tym tygodniu odwiedza kraje Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek był w Estonii i na Litwie, a w środę - oprócz Polski - odwiedzi Węgry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski i Van Rompuy o strefie euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.