Kolejni więźniowie polityczni odzyskają wolność

PAP / mik

Sześciu kolejnych więźniów politycznych odzyska w najbliższych dniach wolność na podstawie porozumienia między rządem Kuby i Kościołem Rzymskokatolickim - poinformowały w piątek władze kościelne w Hawanie.

Według komunikatu archidiecezji hawańskiej, zwolnieni zostaną bezpośrednio przewiezieni na lotnisko, skąd razem z rodzinami, odlecą do Hiszpanii.

W ub. miesiącu władze kubańskie zwolniły 20 więźniów politycznych.

Prezydent Kuby Raul Castro zgodził się w czerwcu, po spotkaniu z kardynałem Jaime Ortegą, zwolnić 52 dysydentów, którzy znajdowali się wśród 72 aresztowanych w 2003 r. podczas spektakularnej akcji władz przeciwko opozycji.

Pozostali z wówczas aresztowanych zostali już zwolnieni warunkowo.

Według hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych Miguela Moratinosa, który spotkał się z Raulem Castro i kardynałem Ortegą w czerwcu, władze kubańskie planują w przyszłości zwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

Castro oświadczył niedawno w parlamencie, że decyzja zwolnienia "kontrrewolucjonistów" była "całkowicie suwerenna". Ostrzegł, że będą oni nadal uważani za "zdrajców i najemników amerykańskich". Castro utrzymywał, że zostali oni aresztowani za "działalność kontrrewolucyjną" a nie za ich poglądy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kolejni więźniowie polityczni odzyskają wolność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.