Korea Płd. zgodziła się na rozmowy z Koreą Płn.

Korea Płd. zgodziła się na rozmowy z Koreą Płn.
(fot. PAP/EPA/RODONG SINMUN)
PAP / kw

Władze Korei Południowej przyjęły propozycję Korei Północnej, by w czwartek 26 listopada na granicy rozdzielającej oba państwa odbyły rozmowy w celu rozładowania napięć we wzajemnych relacjach - poinformowała w piątek południowokoreańska agencja Yonhap.

Oficjalne media północnokoreańskie poinformowały wcześniej, że Pjongjang zaproponował rozmowy, które miałyby się odbyć 26 listopada we wsi Panmundżom na granicy między Koreami, gdzie w 1953 r. strony podpisały rozejm zawieszający działania zbrojne w wojnie koreańskiej.

Agencja Kyodo podała, że chodzi o "rozmowy robocze", a agencja AFP pisała o "rozmowach wstępnych".

Przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego wskazał, że Seul wystosował do Pjongjangu podobne propozycje we wrześniu i październiku, ale pozostały one bez odpowiedzi- zwraca uwagę AFP.

Jeśli dojdzie do rozmów, będą to pierwsze rokowania międzyrządowe mające na celu zmniejszenie napięcia między obu krajami, od kiedy zgodziły się one poprawić stosunki w następstwie poważnego kryzysu, do jakiego doszło w sierpniu - pisze Reuters.

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się po incydencie z początku sierpnia, w którym ciężko ranni zostali dwaj południowokoreańscy żołnierze na rutynowym patrolu w strefie zdemilitaryzowanej.

Władze w Seulu oskarżyły wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych. W reakcji na ten incydent strona południowokoreańska wznowiła nadawanie propagandy przez głośniki. Pjongjang ogłosił "quasi-stan wojny" przy granicy z Południem.

Pod koniec sierpnia oba kraje koreańskie zawarły porozumienie, które zażegnało kryzys. W ramach umowy Koree zobowiązały się m.in. do organizowania spotkań rodzin, a w dalszej kolejności także do podjęcia oficjalnych negocjacji z udziałem wyższych rangą przedstawicieli władz.

Państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korea Płd. zgodziła się na rozmowy z Koreą Płn.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.