Korea Północna: pogłębia się kryzys żywnościowy

Korea Północna: pogłębia się kryzys żywnościowy
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
KAI / pp

W Korei Północnej może powtórzyć się katastrofa żywnościowa z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to z głodu zmarło tam ponad 2 mln ludzi – twierdzą eksperci ze szwajcarskiej organizacji monitorującej uprawy. Ich zdaniem, w wyniku suszy tegoroczne zbiory będą najgorsze od pięciu lat. Już teraz, według Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), co 10. mieszkaniec tego regionu cierpi głód, a w całym kraju występują poważne niedobory żywności.

Zdaniem ekspertów za głód odpowiada nie tylko pogoda, ale też polityka tamtejszych władz, oparta na samowystarczalności i izolacjonizmie. Kraj jest górzysty, tylko 14 proc. jego powierzchni nadaje się pod uprawy. Gleba jest więc wyjałowiona na skutek niezwykle intensywnego użytkowania, brakuje żywności i niezbędna jest pomoc z zewnątrz. W czerwcu Korea Południowa zaproponowała Północy dostarczenie 50 tys. ton ryżu. Reżim odrzucił jednak ofertę, uzasadniając to udziałem Seulu we wspólnych ćwiczeniach wojskowych z Waszyngtonem.

Sytuacja będzie się pogarszać także ze względu na fatalny stan maszyn rolniczych – tylko połowa ciągników nadaje się do użytku, a nawet te są w kiepskim stanie technicznym. Zdaniem ekspertów to wszystko może doprowadzić do kolejnego kryzysu żywnościowego, takiego jak pod koniec ostatniej dekady XX wieku i do śmierci milionów ludzi.

Do końca lat 80., dzięki bardzo intensywnej produkcji rolnej, Korei Północnej udawało się zaspokajać potrzeby żywnościowe swoich mieszkańców. Problemy rozpoczęły się pod koniec następnej dekady wraz z wyjaławianiem się gleby. W dodatku w tym samym czasie w Europie rozpadł się blok wschodni, co odcięło kraj od dostaw taniego paliwa i nawozów sztucznych, kupowanych do tej pory prawie wyłącznie w ZSRR. Oba te czynniki spowodowały zapaść produkcji rolnej i głód.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Korea Północna: pogłębia się kryzys żywnościowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.