Kreml: nie mamy powodu, by nie wierzyć Rijadowi ws. zabójstwa dziennikarza

Kreml: nie mamy powodu, by nie wierzyć Rijadowi ws. zabójstwa dziennikarza
(fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV/POOL)
PAP / kw

Rosja nie ma powodu, by nie wierzyć zapewnieniom króla i następcy tronu Arabii Saudyjskiej, że rządząca w królestwie dynastia nie miała udziału w zabójstwie krytycznego wobec władz dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w piątek Kreml.

"Nikt nie powinien mieć powodów, by im nie wierzyć" - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Jak dodał, rosyjskie władze z zadowoleniem przyjęły informację o wszczęciu śledztwa w sprawie śmierci dziennikarza.

O śledztwie tym poinformował w czwartek król Arabii Saudyjskiej Salman w rozmowie telefonicznej prezydenta Putina. Według saudyjskich mediów monarcha miał zapewnić rosyjskiego przywódcę, że rząd w Rijadzie jest zdeterminowany, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności i zapewnić, by "wymierzono im karę".

Służby prasowe Kremla poinformowały w czwartek w komunikacie, że Putin i król Salman poruszyli w rozmowie telefonicznej kwestię związaną "ze sprawą Chaszodżdżiego", a także omówili sytuację w Syrii i pytania dotyczące współpracy między Rosją a Arabią Saudyjską, w tym w sektorze energetycznym.

Śmierć Chaszodżdżiego - publikującego m.in. na łamach amerykańskiego dziennika "Washington Post" i krytycznego wobec saudyjskiego następcy tronu i de facto rządzącego krajem Muhammada ibn Salmana - wywołała oburzenie na świecie i przeistoczyła się w kryzys, który dotknął Arabię Saudyjską, największego światowego eksportera ropy i strategicznego sojusznika Zachodu.

Chaszodżdżi zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany na terenie tej placówki. Rijad z początku utrzymywał, że dziennikarz wyszedł z konsulatu, ale po ponad dwóch tygodniach wskutek presji międzynarodowej przyznał, że dziennikarz został tam zabity podczas - jak przekazano - kłótni i bójki na pięści z "wieloma osobami".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kreml: nie mamy powodu, by nie wierzyć Rijadowi ws. zabójstwa dziennikarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.