Ławrow o aferze podsłuchowej w Polsce

Ławrow o aferze podsłuchowej w Polsce
(fot. Wikimedia Commons)
6 lat temu
PAP / mm

Jako zwalanie winy na Rosję określił jej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow formułowane w Polsce sugestie, że za nielegalnie nagranymi rozmowami polskich polityków, ujawnionymi przez tygodnik "Wprost", stoją rosyjskie służby specjalne.

Ławrow mówił o tym w nadanym w sobotę wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija. Zapis wywiadu został też opublikowany na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej.

"Na kogoś trzeba +zwalić+. Powstała niezręczność obowiązkowo musi być na kogoś +zwalona+ dla odwrócenia uwagi" - oświadczył rosyjski minister.

Mianem "realisty politycznego" określił szef rosyjskiej dyplomacji polskiego ministra spraw zagranicznych, odnosząc się do treści jednej z podsłuchany rozmów - Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim, w której ten wypowiedział się m.in. na temat relacji polsko-amerykańskich.

Zapytany, czy zgadza się z uwagami Sikorskiego na temat "natury wzajemnych stosunków między Polską i USA", Ławrow odparł: "Nie zanurzałem się głęboko w materię relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Nie mogą powiedzieć, jak tam wszystko konkretnie się odbywa".

Szef MSZ Rosji oświadczył, że Moskwa "jest zainteresowana, aby Unia Europejska miała dobre stosunki z Rosją, USA i innymi partnerami, ale by decyzje podejmowała samodzielnie, kierując się swoimi fundamentalnymi interesami - jak obecnie ma to miejsce w różnych sferach, w tym w negocjacjach na temat transatlantyckiego i inwestycyjnego partnerstwa".

Wśród nagrań ujawnionych przez "Wprost" jest rozmowa Sikorskiego z Rostowskim; w opublikowanym stenogramie Sikorski mówi m.in., że "polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty", a nawet "szkodliwy, bo stwarza w Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ławrow o aferze podsłuchowej w Polsce
Komentarze (3)
B
bul
29 czerwca 2014, 08:31
Dalej Deon POpiera POpaprańców ? Otworzyły się Wam oczy ?
J
ja
30 czerwca 2014, 11:27
Skończ, człowieku z takimi debilnymi tekstami..
A
Alidi
28 czerwca 2014, 23:50
Tusk jak Poniatowski - na saloony dąży. Dawniej i dziś liczy się partykularny interes własny.

Skomentuj artykuł

Ławrow o aferze podsłuchowej w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.