Libijscy powstańcy dostaną broń od Kataru

Libijscy powstańcy dostaną broń od Kataru
Rebelianci prowadzą rozmowy w sprawie broni również z Egiptem (fot. EPA/VASSIL DONEV)
PAP / wab

Libijscy powstańcy osiągnęli porozumienie z władzami Kataru, które zobowiązały się dostarczyć im najbardziej niezbędnej broni - podała w poniedziałek agencja EFE. Przeciwnicy reżimu Muammara Kadafiego prowadzą rozmowy w tej samej sprawie z Egiptem.

Agencja EFE, która powołuje się na źródła w sztabie powstańczym w Bengazi, pisze też, iż od chwili przejęcia dowództwa operacji sojuszniczej przez NATO sytuacja "zmieniła się generalnie na gorsze", ponieważ bombardowania lotnicze powtarzają się stale w tych samych rejonach.

Tymczasem - jak twierdzą te źródła - należałoby je przeprowadzać wokół Misraty, w którym bronią się powstańcy. "Nie wierzymy w NATO, nie chcemy podzielonej Libii" - oświadczyli w rozmowie z korespondentem EFE przedstawiciele powstańczego dowództwa, nawiązując do faktu, że od pewnego czasu samoloty NATO nie dokonują nalotów na okolice Misraty, otoczonej od prawie miesiąca przez oddziały Kadafiego.

Do Bengazi zawinął w niedzielę egipski statek, który wypłynął z Misraty z 250 rannymi ewakuowanymi z tego miasta, w którym praktycznie przestały działać szpitale pozbawione leków i personelu medycznego.

Omar Abedelafatah, ranny libijski inżynier, z którym korespondent EFE rozmawiał na statku, opowiadał, że sytuacja w Misracie jest koszmarna. Trwają nieustanne ataki lotnictwa rządowego, a mieszkańcy kryją się przerażeni w swych domach oczekując, że lada chwila dosięgnie ich bomba lub pocisk z działa czy moździerza.

DEON.PL POLECA

Według innego świadka, profesora uniwersytetu w Misracie Mefty Zetuana, od początku walk o Misratę zginęło tam 250-260 osób, a około tysiąca mieszkańców miasta odniosło rany.

Członek komitetu kryzysowego Narodowej Rady Libijskiej, najwyższego organu powstańczego, Haded Mohamed Ben Ali, powiedział w poniedziałek, że sojusznicy powinni bombardować okolice Misraty, jeśli chcą powstrzymać masakrę cywilnej ludności tego miasta oraz inne cele strategiczne na terytoriach kontrolowanych przez wojska rządowe na zachodzie kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Libijscy powstańcy dostaną broń od Kataru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.