Litwa: należy wzmocnić stosunki z Polską

Litwa: należy wzmocnić stosunki z Polską
(fot. Rokas Tenys / Shutterstock.com)
PAP / ml

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną Litwa powinna poprawić i wzmocnić stosunki z Polską - oświadczył Ramunas Karbauskis, szef Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, który wygrał niedawne wybory. Jego zdaniem należy zmienić sposób rozmowy z Polską.

"Obecny poziom współpracy i wzajemnych kontaktów nie jest wystarczający" - powiedział Karbauskis, którego w piątek cytuje portal litewskiego publicznego radia i telewizji LRT, zaznaczając, że sytuacja powinna się poprawić. "Nie mamy innego wyjścia" - wskazał.
Zdaniem przewodniczącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS) również Polska uświadamia sobie konieczność poprawy wzajemnych stosunków i "być może czekała na nasze wybory sejmowe z nadzieją, że od nowa usiądziemy do stołu negocjacyjnego".
"Mamy tyle projektów, których realizacja bez Polski nie jest możliwa" - mówił Karbauskis. Zastrzegł, że "nie oznacza to, że Litwa powinna z góry przystać na warunki Polski".
"Powinniśmy od nowa usiąść przy stole negocjacyjnym i porozmawiać, patrząc sobie w oczy, co będziemy robili dla dobra Polaków i Litwinów" - oznajmił Karbauskis. Wyraził przekonanie, że po zmianie składu parlamentu rozmowa może przybrać bardziej konstruktywny charakter.
W ocenie Karbauskisa w obecnych relacjach polsko-litewskich "jest wiele polityki i mało racjonalności". "Zróbmy wszystko, by sytuacja stała się lepsza" - zaapelował Karbauskis.
Litewski Związek Chłopów i Zielonych w wyborach parlamentarnych, których druga tura odbyła się w minioną niedzielę, zdobył 54 mandaty w 141-osobowym Sejmie Litwy. Nie wiadomo jeszcze, z kim stworzy koalicję rządzącą - z konserwatystami, którzy wywalczyli 31 mandatów, czy z socjaldemokratami mającymi 17 mandatów. Obecnie prowadzone są negocjacje z tymi dwoma ugrupowaniami.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Litwa: należy wzmocnić stosunki z Polską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.