Lizbona będzie mieć autokar dla bezdomnych

Lizbona będzie mieć autokar dla bezdomnych
Lizbona (fot. aromano / Foter.com / CC BY)
7 lat temu
PAP / kn

Lizboński ratusz wspiera stworzenie pierwszego w Portugalii autobusu dla bezdomnych. Będą oni mogli w nim wziąć prysznic, odebrać odzież oraz skorzystać z pomocy lekarskiej.

Niecodzienny pomysł wykorzystania autobusu miejskiego narodził się w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych, Wzornictwa i Marketingu (IADE) w Lizbonie.
“Idea autobusu dla bezdomnych w stolicy powstała w efekcie pracy magisterskiej jednego z naszych studentów. Magisterium dało początek współpracy kilku instytucji społecznych i publicznych, które włączyły się już w stworzenie nietypowego pojazdu" - poinformował dr Carlos Barbosa z Wydziału Wzornictwa na lizbońskim IADE.
Pojazd do opieki nad bezdomnymi zostanie przekazany przez zakłady transportu publicznego Carris. Lizbońska spółka przeznaczy na ten cel jeden ze swoich zużytych autokarów. Po remoncie zostanie on przekazany koordynatorom niecodziennego projektu do dalszych prac, polegających na uzupełnieniu wyposażenia.
Przemierzający lizbońskie ulice autobus będzie składał się z trzech części. W pierwszej z nich znajdą się dwie kabiny prysznicowe, w drugiej zlokalizowane będzie miejsce dystrybucji odzieży, zaś w ostatniej - mała przychodnia lekarska. Poza badaniami bezdomni będą mogli w niej uzyskać także porady psychologiczne.
Nietypowy pojazd będzie wyposażony w dwa zbiorniki - na wodę i na ścieki - o pojemności 750 litrów każdy.
Korzystanie z autokaru będzie całkowicie bezpłatne. Koszty obsługi projektu mają podzielić między siebie ratusz, totalizator sportowy, a także organizacje społeczne, wspierające bezdomnych: Cais oraz Wspólnota Życie i Pokój.
“Projekt w ostatnich dniach nabrał znacznej dynamiki i jego realizacja przebiega pomyślnie. Pierwszego w Portugalii autobusu dla bezdomnych spodziewamy się na ulicach miasta na wiosnę. Strony uzgodniły już, że pojazd będzie zasilany biodieslem" - powiedział Carlos Barbosa.
Według szacunków lizbońskiego ratusza na ulicach portugalskiej stolicy żyje ponad 2 tys. osób bezdomnych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lizbona będzie mieć autokar dla bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.