Łukaszenka: Baza w Polsce nie jest potrzebna; Białoruś i Rosja zareagują

Łukaszenka: Baza w Polsce nie jest potrzebna; Białoruś i Rosja zareagują
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Nie ma potrzeby budowania nowych baz wojskowych w Polsce, a jeśli takie powstaną - Białoruś i Rosja będą musiały zareagować - powiedział w niedzielę białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

"Mówiłem to ministrowi spraw zagranicznych (Polski - Jackowi Czaputowiczowi - PAP), który występował u nas w Mińsku: nie zamierzamy z wami walczyć. Dlatego nie trzeba tworzyć żadnych zbędnych baz" - powiedział prezydent, cytowany w niedzielę przez portal Biełorusskije Nowosti.

"W przeciwnym wypadku my z Rosjanami będziemy reagować. To znaczy, będziemy musieli coś rozmieścić, żeby (...) przeciwdziałać" - dodał.

Chodzi o możliwość rozszerzenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, o które zabiega Warszawa. Podobną do niedzielnej deklarację Łukaszenka wygłosił w środę, podczas spotkania Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Mińsku.

Jacek Czaputowicz brał podczas tego spotkania udział w sesji o relacjach Wschód-Zachód, w której uczestniczył również Łukaszenka.

Reagując na słowa białoruskiego przywódcy minister oświadczył, że "planowane rozszerzenie amerykańskiej obecności w Polsce to reakcja na agresywne działania Rosji, nie jest zagrożeniem dla sąsiadów".

Polski szef dyplomacji podkreślał podczas wizyty w Mińsku, że Warszawa jest zainteresowana poszerzaniem dialogu z sąsiadami na Wschodzie, ale pod warunkiem przestrzegania prawa międzynarodowego. Wskazał Rosję jako państwo, które to prawo łamie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Łukaszenka: Baza w Polsce nie jest potrzebna; Białoruś i Rosja zareagują
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.