Macron ponownie zaprzysiężony na prezydenta: należy zbudować nowy europejski pokój

Macron ponownie zaprzysiężony na prezydenta: należy zbudować nowy europejski pokój
fot. PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL
PAP / pk

Emmanuel Macron, który w kwietniowych wyborach wywalczył reelekcję, został w sobotę w Pałacu Elizejskim ponownie zaprzysiężony na prezydenta. W krótkiej przemowie szef państwa powiedział, że Francja i świat rzadko stoją wobec takich wyzwań, jakim jest wojna na Ukrainie.

Ceremonia zaprzysiężenia, w której wzięło udział około 450 gości, została poprzedzona oficjalnym potwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które odczytał prezes Rady Konstytucyjnej Laurent Fabius.

- W chwili, w której Francuzi powierzają mi ponownie najważniejszy urząd, towarzyszy mi świadomość najwyższej powagi sytuacji. Powrót wojny do Europy, pandemia i wyzwania ekologiczne to zbieg wydarzeń, z jakim rzadko musiał się mierzyć nasz świat i nasz kraj - oświadczył prezydent.

- Należy przede wszystkim nie dopuścić do eskalacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wspierać demokrację (...), zbudować nowy europejski pokój i nową autonomię na naszym kontynencie - kontynuował Macron.

Obiecał pracować na rzecz "społeczeństwa pełnego zatrudnienia" i przeciw "nierównościom społecznym, zagrożeniom dnia codziennego i terroryzmowi". Zaapelował o wytrwałą pracę na rzecz "francuskich, europejskich odpowiedzi na wyzwania epoki".

Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. Na jego rywalkę, liderkę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, zagłosowało 41,46 proc. wyborców.

W wyborach prezydenckich 2017 roku Macron uzyskał 66,1 proc. głosów, a Le Pen 33,9 proc.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Macron ponownie zaprzysiężony na prezydenta: należy zbudować nowy europejski pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.