Małe oczekiwania wobec środowej Rady NATO-Rosja

Małe oczekiwania wobec środowej Rady NATO-Rosja
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Cztery dni po zakończeniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, w środę w Brukseli odbędzie się Rada NATO-Rosja. Będzie to czwarte takie spotkanie od czasu aneksji Krymu i według obserwatorów - podobnie jak poprzednie - nie przyniesie przełomu.

W marcu 2014 roku w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie NATO zerwało współpracę z Moskwą. Kanały rozmów pozostały jednak otwarte. Ostatnie posiedzenie Rady NATO-Rosja odbyło się kwietniu bieżącego roku. Nie przyniosło jednak rozładowania napięć, które objawiają się m.in. incydentami z udziałem rosyjskich samolotów nad Bałtykiem, czy zestrzeleniem przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-25.

NATO chce rozmawiać z Rosją o kryzysie ukraińskim, konieczności pełnego wdrożenia porozumień mińskich, a także aktywności wojskowej Rosji wokół terytoriów państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszenia ryzyka, które z tego wynika.

Jak zapowiadał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg tematem ma być również sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie. "Nasza praktyczna współpraca z Rosją pozostaje zawieszona, ale utrzymujemy otwarte kanały politycznego dialogu" - podkreślił 6 lipca Stoltenberg, zapowiadając spotkanie.

Formalnie, przynajmniej ze strony NATO nie mają być omawiane decyzje, które zapadły na szczycie organizacji w Warszawie. Moskwa krytycznie odnosi się do rozmieszczenia żołnierzy Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich. "Oczywiście na spotkaniu mogą być poruszane różne tematy" - powiedziało PAP źródło w Kwaterze Głównej Sojuszu.

Zdaniem Paula Ivana z European Policy Centre (EPC) w Brukseli nie ma wątpliwości, że Rosja będzie wyrażała swoje rozczarowanie co do decyzji podjętych w Warszawie, zwłaszcza jeśli chodzi o przenoszenie sił NATO na wschodnią flankę.

"Musimy być realistami, jeśli chodzi o oczekiwania i tak naprawdę nie oczekiwać za wiele. To potrzebne spotkanie; to również znak, że obie strony są zainteresowane prowadzeniem dialogu. Odbywa się ono bezpośrednio po szczycie, więc część dyskusji będzie poświęcona jego rezultatom" - powiedział PAP Ivan.

Jak zaznaczył, strona natowska będzie bardziej zainteresowana rozmową na temat Ukrainy i brakiem wdrażania przez Rosję porozumień z Mińska. Sojusz będzie chciał przekonać Moskwę do tego, by była bardziej konstruktywna w tej sprawie i wycofała swoich żołnierzy z terytorium Ukrainy.

Zdaniem eksperta EPC, Rada NATO-Rosja będzie spotkaniem, na którym każda ze stron przedstawi swój punkt widzenia, ale nie należy się spodziewać żadnego przełomu w relacjach.

Mimo wszystko Iwan uważa, że posiedzenie będzie pożyteczne i może przynieść efekty jeśli chodzi o zwiększenie transparentności, czy redukowanie ryzyka. "Incydenty, które obserwowaliśmy do tej pory, łącznie z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu przez Turcję, mogą być bardzo niebezpieczne w razie ich eskalacji" - zauważył analityk.

W niedzielę rosyjskie MSZ w odpowiedzi na decyzje szczytu NATO oświadczyło, że Sojusz Północnoatlantycki koncentruje swoje wysiłki na "powstrzymywaniu nieistniejącego zagrożenia ze Wschodu". Rosjanie zapowiedzieli, że podczas środowego spotkania w Brukseli będą oczekiwać "szczegółowych wyjaśnień przedstawicieli Sojuszu o natowskich wzmocnieniach na wszystkich +azymutach+".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Małe oczekiwania wobec środowej Rady NATO-Rosja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.