Malta ogłosiła, że porozumiała się ws. rozdziału 64 migrantów

Malta ogłosiła, że porozumiała się ws. rozdziału 64 migrantów
(fot. Irish Defence Forces / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / sz

Władze Malty ogłosiły w sobotę, że porozumiały się z czterema innym krajami UE w sprawie rozdziału 64 migrantów, którzy przed dziesięcioma dniami zostali uratowani na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii przez statek niemieckiej organizacji humanitarnej.

Migranci, którzy od 10 dni są zablokowani na statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea-Eye, zostaną wysadzeni na Malcie, a następnie na mocy umowy odesłani do Niemiec, Francji, Portugalii i Luksemburga - poinformował premier Malty Joseph Muscat.

DEON.PL POLECA64 migrantów uratowano 3 kwietnia u wybrzeży Libii, ale "żaden z nich nie pozostanie na Malcie, która nie może sama dźwigać ciężaru (przyjmowania migrantów)" - przekazał premier na Twitterze.

Zarówno Malta, jak i Libia odmówiły wpuszczenia do swych portów pływającej pod niemiecką banderą jednostki o nazwie Alan Kurdi, zajmującej się ratownictwem humanitarnym, tłumacząc, że taka działalność u wybrzeży Libii zachęca przemytników do handlu ludźmi. Statek nazwano Alan Kurdi na cześć 3-letniego kurdyjskiego chłopca, który utonął we wrześniu 2015 r. w Morzu Śródziemnym; jego zdjęcie obiegło cały świat.

Niemiecka organizacja pozarządowa Sea-Eye zwraca uwagę na pogorszenie warunków 64 migrantów. Dwie osoby zostały w ostatnich dniach ewakuowane ze statku z powodu problemów zdrowotnych - podaje agencja Associated Press.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Malta ogłosiła, że porozumiała się ws. rozdziału 64 migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.