Martin Scorsese odebrał nagrodę na Berlinale; zapowiada film o Jezusie Chrystusie

Martin Scorsese odebrał nagrodę na Berlinale; zapowiada film o Jezusie Chrystusie
Martin Scorsese - fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
PAP / pzk

Reżyser, scenarzysta i producent, laureat Oscara z 2007 r. za ‘Infiltrację’ Martin Scorsese odebrał we wtorek wieczorem podczas 74. Berlinale Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości. „Fascynująca w sztuce jest magia odkrywania wciąż czegoś nowego. A kino jest sztuką” – powiedział. Został też zapytany o planowany film o Jezusie Chrystusie.

Podczas gali zorganizowanej w Berlinale Palast dyrektor artystyczny festiwalu Carlo Chatrian podkreślił, że Martin Scorsese jest twórcą, którego filmy zostają pod powiekami. Odbierając Honorowego Złotego Niedźwiedzia, Scorsese przyznał, że trudno jest mu mówić o własnych filmach. „Co mogę powiedzieć o 50 lub 60 latach pracy? Nie mogę tego zrobić, stojąc przed społecznością, w której sztuka filmowa jest doceniana i prawdziwie celebrowana” – wyznał.

DEON.PL POLECA
W czasie konferencji prasowej poprzedzającej wieczorną uroczystość, Scorsese mówił o tym, że rozwijamy się razem z filmami, a „dzięki festiwalom filmowym poznajemy różne punkty widzenia. Świat staje się mniejszy i bliższy, ponieważ ludzie poznają siebie nawzajem i swoje kultury”. Jego zdaniem reżysera platformy streamingowe nie uśmiercą kina. Jak zaznaczył, rozwój technologii jest czymś naturalnym, czego nie powinniśmy się obawiać.

Scorsese był pytany również o korzenie The Film Foundation, organizacji non-profit zajmującej się konserwacją i archiwizacją filmów, którą założył w 1990 r. razem z m.in. Robertem Altmanem, Francisem Fordem Coppolą i Clintem Eastwoodem. „Początkowo szukaliśmy filmów, które wywarły na nas wpływ. Fascynująca w sztuce jest magia odkrywania wciąż czegoś nowego. A kino jest sztuką” – powiedział artysta.

DEON.PL POLECA

Twórca wspomniał także, że planuje realizację filmu o Jezusie Chrystusie. Jak informował w styczniu ‘Los Angeles Times’, obraz ma być oparty na książce ‘A Life of Jesus’ i opowiadać o istocie chrześcijaństwa. „Moje zainteresowanie katolicyzmem zaowocowało filmem ‘Milczenie’, który obejrzał Watykan. Spotkałem się z papieżem kilkakrotnie właśnie z jego powodu. Podczas jednego ze spotkań zaczęliśmy rozmawiać o nowych sposobach myślenia o istocie chrześcijaństwa. Zawsze chciałem zrobić film o tej tematyce. Właśnie go planuję, ale jeszcze nie jestem pewny, jaki dokładnie będzie. Zależy mi, by było to coś innego i wyjątkowego, co z jednej strony stanowiłoby rozrywkę, a z drugiej – prowokowało do myślenia” – podsumował.

74. Berlinale rozpoczęło się w czwartek 15 lutego i potrwa do niedzieli 25 lutego. W konkursie głównym uczestniczy 20 filmów, wśród nich ‘La Cocina’ Alonso Ruizpalaciosa, ‘Pepe’ Nelsona Carlosa De Los Santosa Ariasa, ‘Foreign Tongue’ Claire Burger i ‘Suspended Time’ Oliviera Assayasa. Laureaci zostaną ogłoszeni w sobotę w Berlinale Palast. Ostatniego dnia odbędą się m.in. pokazy nagrodzonych obrazów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Martin Scorsese odebrał nagrodę na Berlinale; zapowiada film o Jezusie Chrystusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.