May broni propozycji W. Brytanii wobec obywateli UE

May broni propozycji W. Brytanii wobec obywateli UE
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / pk

Brytyjska premier Theresa May na piątkowej konferencji po szczycie UE w Brukseli broniła propozycji rządu W. Brytanii dotyczących przyszłości obywateli UE na Wyspach po Brexicie. Niektórzy przywódcy państw "27" zareagowali na nie pozytywnie - oceniła.

- Pozostaję na stanowisku, że jest to uczciwa i poważna oferta - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu. - Mówimy, że ci obywatele z państw unijnych, którzy przybyli do Zjednoczonego Królestwa i urządzili w Zjednoczonym Królestwie swoje życie i domy, będą mogli zostać i zagwarantujemy im ich prawa - podkreśliła.

Dodała, że "są pewne różnice" między propozycją brytyjską a Komisji Europejskiej, ale "sprawa ta będzie teraz negocjowana". Premier zaznaczyła, że chce, by porozumienie dotyczące obywateli UE mieszkających w Zjednoczonym Królestwie, a także Brytyjczyków pracujących po drugiej stronie kanału La Manche zostało zawarte możliwie najszybciej.

Już w czwartek, przedstawiając swoją ofertę, May zapewniła liderów UE, że chce zagwarantować ponad 3 milionom przybyszy pochodzących z 27 państw członkowskich, którzy mieszkają i pracują na Wyspach, "jak najwięcej pewności" i "sprawiedliwe traktowanie".

DEON.PL POLECA

W jej propozycji nie znalazły się jednak szczegóły procedur ani odniesienie do jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE nad prawami unijnych obywateli na Wyspach, co część z przedstawicieli państw członkowskich UE przedstawiało jako swoją czerwoną linię w negocjacjach. Ofertę skrytykował m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, oceniając, że jest ona "poniżej oczekiwań" i "może pogorszyć sytuację obywateli" UE w Wielkiej Brytanii. Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał ją "niewystarczającą".

Szczegóły planu mają zostać przedstawione w poniedziałek w Izbie Gmin podczas dyskusji powiązanej z wygłoszoną w środę mową tronową, zawierającą plany legislacyjne mniejszościowego rządu Partii Konserwatywnej pod wodzą May.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

May broni propozycji W. Brytanii wobec obywateli UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.