Media: banki z Chin i Turcji odmawiają współpracy z bankami rosyjskimi

Media: banki z Chin i Turcji odmawiają współpracy z bankami rosyjskimi
Depositphotos.com (490319812)
PAP / pzk

Banki z Chin i Turcji odmawiają współpracy z bankami rosyjskimi, ponieważ nie chcą trafić na listy sankcyjne USA; ta sytuacja to efekt nowych ograniczeń, nałożonych pod koniec grudnia przez Waszyngton na wspierające Rosję podmioty z krajów trzecich – poinformowały agencja Bloomberga i Radio Swoboda.

Chińskie i tureckie banki zmieniają dotychczasowe nastawienie wobec Rosji, ponieważ obawiają się strat finansowych i wizerunkowych. Z tego powodu co najmniej dwa państwowe banki z Chin zarządziły przegląd swoich transakcji z rosyjskimi klientami, a także zapowiedziały zerwanie współpracy z podmiotami z Rosji objętymi sankcjami i powiązanymi z przemysłem zbrojeniowym tego państwa – przekazał we wtorek Bloomberg.
Jeśli chodzi natomiast o banki tureckie, ich relacje z rosyjskimi instytucjami kredytowymi w zasadzie już nie istnieją. Wyjątek stanowią filie banków z Turcji, wciąż prowadzące działalność w Rosji – powiadomiło w środę Radio Swoboda za rosyjskim dziennikiem ‘Kommiersant’.

DEON.PL POLECAW ocenie Bloomberga można przypuszczać, że największe państwowe banki z Chin będą przestrzegać sankcji USA nałożonych na Rosję, bowiem w przeszłości stosowały się do ograniczeń Waszyngtonu wymierzonych w Iran i Koreę Północną. Widać zatem wyraźnie, że promowana przez Kreml wizja ‘partnerstwa bez granic’ w relacjach z Pekinem napotyka na trudności – zauważył amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

22 grudnia 2023 roku prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze umożliwiające wprowadzenie sankcji przeciwko bankom zamieszanym w sprzedaż zakazanych materiałów rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. Jak wówczas informowano, nowe przepisy wyposażyły władze w Waszyngtonie w „chirurgiczne narzędzie, które pozwala zająć się instytucjami finansowymi dokonującymi transakcji wzmacniających rosyjski kompleks przemysłowo-wojskowy”.
Postanowienie przywódcy USA skutkowało wprowadzeniem po raz pierwszy tzw. sankcji wtórnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Celina Woryna

Wenanty Katarzyniec – troskliwy opiekun naszej codzienności

Czcigodny Sługa Boży Wenanty Katarzyniec, dobry kaznodzieja i pobożny kapłan. Wierni znają go przede wszystkim jako orędownika w problemach finansowych, ale doświadczają jego opieki również w innych codziennych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media: banki z Chin i Turcji odmawiają współpracy z bankami rosyjskimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.