Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy było słychać przy granicy z Polską

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy było słychać przy granicy z Polską
Fot. Depositphotos
PAP / RMF24 / pk

Podczas piątkowego ostrzału Rosja zaatakowała Ukrainę niemal wszystkim, co miała do dyspozycji: pociskami hipersonicznymi Kindżał i pociskami manewrującymi, wyrzutniami rakietowymi S-300, dronami; wystrzelono około 110 rakiet, z których większość udało się zniszczyć - powiadomił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Kijów, Lwów, Odessa, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne nasze miasta. (...) Niestety, w wyniku ostrzałów są zabici i ranni" - oznajmił prezydent w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

DEON.PL POLECA
Zełenski wymienił obiekty infrastruktury cywilnej, które ucierpiały na skutek rosyjskiego ataku - m.in. wielopiętrowe budynki mieszkalne i domy prywatne, szkoły, oddział położniczy szpitala, centrum handlowe. Jak dodał, pociski manewrujące typu Ch-101 i Ch-505 zostały wystrzelone przez Rosjan z bombowców strategicznych.

"Z pewnością odpłacimy terrorystom za ich ataki. Będziemy walczyć, żeby zagwarantować bezpieczeństwo naszego kraju - każdego miasta, całego naszego narodu. Rosyjski terror musi przegrać - i właśnie tak się stanie" - zadeklarował prezydent.

DEON.PL POLECA

"Ukraińskie siły obrony powietrznej po raz kolejny wykazały się wysokim stopniem profesjonalizmu. Większość celów (wroga) została zniszczona. Dziękujemy żołnierzom za uratowane życie (wielu cywilów)" - dodał ukraiński premier Denys Szmyhal.

Trwa szacowanie strat po zmasowanym ataku rakietowym rosyjskich wojsk na Ukrainę, przeprowadzonym w nocy z czwartku na piątek i w piątek w godzinach porannych. Według najnowszych doniesień zginęło co najmniej kilkanaście osób w różnych miejscach kraju.

Jak informował portal RMF24, od nocy trwał "rosyjski zmasowany ostrzał rakietowy wielu celów na Ukrainie". Wybuchy było słychać m.in. w Kijowie, Charkowie i Czerkasach, a także w "rejonie jaworowskim tuż przy polskiej granicy".

Źródło: PAP / RMF24 / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy było słychać przy granicy z Polską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.