Najbogatsi ludzie świata pomnażają majątki, najbiedniejsi pogrążają się w ubóstwie. Oxfam: Ta przepaść nie jest przypadkowa

Najbogatsi ludzie świata pomnażają majątki, najbiedniejsi pogrążają się w ubóstwie. Oxfam: Ta przepaść nie jest przypadkowa
Pięciu najbogatszych ludzi świata pomnożyło majątki, a najbiedniejsi pogrążają się w coraz większym ubóstwie. Fot. Depositphotos
PAP / pk

- Rządy na całym świecie dokonują świadomych wyborów politycznych, które umożliwiają i wspierają tę zniekształconą koncentrację bogactwa, podczas gdy setki milionów ludzi żyją w ubóstwie - uważa Aleema Shivji z Oxfam. Według raportu organizacji, który został opublikowany przed szczytem w Davos, pięciu najbogatszych ludzi na świecie w ciągu trzech lat podwoiło swoje fortuny, tymczasem wartość majątku 60 proc. najbiedniejszych spadła - poinformowała w poniedziałek organizacja Oxfam.

Według raportu Inequality Inc. pierwszy bilioner może pojawić się w ciągu dekady, ale ubóstwo nie zostanie wyeliminowane przez 230 lat.

Raport opublikowano w momencie, gdy liderzy biznesu i polityki spotykają się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Tradycyjnie wykorzystuje się tę okazję, aby podkreślić przepaść między bogatymi a biednymi, która od czasu pandemii zwiększyła się.

DEON.PL POLECA

Najbogatsi ludzie świata są jeszcze bogatsi

Fortuny szefa Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta - właściciela firmy LVMH zajmującej się towarami luksusowymi, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, Larry'ego Ellisona z Oracle i guru inwestycyjnego Warrena Buffeta wzrosły realnie o 114 proc. od 2020 roku - podaje Oxfam.

Ich wspólny majątek wzrósł z 321 mld funtów do 688 mld funtów.

Szacuje się, że sam Musk posiada około 180 miliardów funtów.

Tymczasem wartość majątku 4,7 miliarda ludzi, którzy stanowią 60 proc. najbiedniejszych na świecie, spadła o 0,2 proc. - poinformował Oxfam.

Przepaść między najbogatszymi a najbiedniejszymi nie jest przypadkowa

- Ta stale powiększająca się przepaść między bogatymi a resztą nie jest przypadkowa ani nieunikniona - powiedziała Aleema Shivji z Oxfam.

- Rządy na całym świecie dokonują świadomych wyborów politycznych, które umożliwiają i wspierają tę zniekształconą koncentrację bogactwa, podczas gdy setki milionów ludzi żyją w ubóstwie - dodała.

- Sprawiedliwsza gospodarka jest możliwa, taka, która działa dla nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna polityka, która zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie i wsparcie dla wszystkich, a nie tylko dla uprzywilejowanych - podkreśliła. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Najbogatsi ludzie świata pomnażają majątki, najbiedniejsi pogrążają się w ubóstwie. Oxfam: Ta przepaść nie jest przypadkowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.